Üniversite öğrencilerinin otonomik-sosyotropik kişilik özellikleriyle öğrenilmiş güçlülük düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the university students? autonomic-sociotropic personality characteristics and learned resourcefullness levels
  1. Tez No: 231773
  2. Yazar: EBRU AKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin otonomik-sosyotropik kişilik özellikleriyle öğrenilmiş güçlülük düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Öğrenilmiş güçlülük ve otonomik-sosyotropik kişilik özelliklerinin cinsiyet, öğrenim görülen fakülte, sınıf düzeyi, sosyo-ekonomik düzey, akademik başarı, öğrenimine ailesinin yanında ya da ailesinden uzakta devam etme değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi de araştırmanın alt amaçlarını oluşturmaktadır.İlişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenmiş araştırmanın evreni Marmara üniversitesi öğrencileri, örneklemi ise 2007-2008 öğretim döneminde Marmara Üniversitesi'nin Atatürk Eğitim, Fen-Edebiyat, Hukuk, İletişim ve Mühendislik fakültelerinde öğrenim görmekte olan 211'i kız 227'si erkek olmak üzere toplam 438 lisans öğrencisidir.Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu?, Rosenbaum (1980) tarafından geliştirilen ?Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği? ve Beck ve arkadaşları (1983) tarafından geliştirilen ?Sosyotropi-Otonomi Ölçeği? kullanılmıştır.Veri analizleri sonucunda, üniversite öğrencilerinin, öğrenilmiş güçlülükleri ile sosyotropi düzeyleri arasında zayıf (p
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to find out whether there is a meaningful relationship between university students? autonomic-sociotropic personality characteristics and learned resourcefulness level.