Okul öncesi öğretmenlerinin denetim odağı türleri ve denetim odaklarının öğretmenlik tutumlarına etkisinin incelenmesi
The relationship between locus of control and type of teachers attitude for the preschool teacher
  1. Tez No: 231801
  2. Yazar: SILA BURCU ÇİNKO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ZEMBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin denetim odağı ile öğretmenlik tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir.Öğretmenlerin denetim odakları ile ilgili bilgiler Kontrol Odağı Ölçeği (Dağ, 2003) ve öğretmenlik tutumları ile ilgili bilgiler Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öğretmenlik Tutumları Ölçeği (Bilgin, 1996) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca örneklemin kişisel bilgileri 7 soruluk bilgi formu ile toplanmıştır.Kontrol Odağı Ölçeğinin yaş değişkenine göre anlamlı farklılık gösteren alt boyutları Genel İç Kontrol, Adil Olmayan Dünya İnancı, Kadercilik ve Şansa İnanma alt boyutlarıdır. Eğitim durumu değişkenine göre anlamlı farklılık gösteren Kontrol Odağı Ölçeği alt boyutları ise Adil Olmayan Dünya İnancı ve Çabalamanın Anlamsızlığı'dır. Çalışılan okulun bağlı olduğu kurumun statüsüne (Devlet-Özel) göre anlamlı farklılık gösteren Kontrol Odağı Ölçeği alt boyutları da Çabalamanın Anlamsızlığı, Kişisel Kontrol ve Adil Olmayan Dünya İnancı alt boyutlarıdır.Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öğretmenlik Tutumları Ölçeği'nin çalışılan okulun bağlı olduğu kurumun statüsü (Devlet-Özel) değişkenine göre anlamlı farklılık gösteren alt boyutları Demokratik, Boşvermiş ve Otokratik Tutumlardır. Eğitim durumu değişkenine göre ise Demokratik Tutum alt boyutunda farklılaşma olduğu bulgulanmıştır.Kontrol Odağı Ölçeği puanları ile Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öğretmenlik Tutumları Ölçeği puanları arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the realtionship between locus of control and preschool teacher attitudes are searched.Locus of Control Scale is obtained from Dağ (2003) and Preschool Teacher Attitudes Scale is obtained from Bilgin (1996). Questionnaire has extra 7 demografic questions.Mean value for the factors of locus of control, which are general internal control, unfair belief of world, belief of faith and believing in luck, are not equal for age variable. Mean value for the factors of locus of control, which are unfair belief of world, and meaningless of endeavour, are not equal for education background variable.Mean value for the factors of locus of control, which are meaningless of endeavour , personel control, and unfair belief of world, are not equal for teachers working in state and private school.Preschool teachers? attitudes which respect to where they are working are different on the basis of democratic, carelessness and autocratic attitudes. Mean value of Democratic attitudes is different with respect to education level.Regression analysis is done to find the relationship between locus of control and teachers? attitude.