Otistik davranış kontrol listesi ve değiştirilmiş erken çocukluk dönemi otizm tarama ölçeği'nin otistik çocukları belirleme yönünden karşılaştırılması
Comparison of autism behavior checklist and modified checklist for autistic toddlers with respect to the efficacy of detecting the autistic symptoms
- Tez No: 231836
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma Otistik Davranış Kontrol Listesi (ABC) ve Değiştirilmiş Erken Çocukluk Dönemi Otizm Tarama Ölçeği(M-CHAT)'in otistik çocukları belirleme yönünden karşılaştırmasını yapmak amacıyla planlanmıştır.Araştırma kapsamında 2-6 yaş arasında 97 çocuğun ebeveyni ile çalışılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların 30 tanesi otistik ,2 tanesi başka türlü adlandırılamayan yaygın gelişimsel bozukluk, 30 tanesi ise zihinsel engelli tanısı almış olan çocuklardır. Geriye kalan 35 çocuk ise normal gelişim gösteren çocuklardır.Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan Otistik Davranış Kontrol Listesi'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması 2007 yılında Yılmaz Irmak ve arkadaşları, Değiştirilmiş Erken Çocukluk Dönem Otizm Tarama Ölçeği 'nin geçerlik çalışması ise 2005 yılında Yıkgeç tarafından yapılmıştır. Her iki ölçek de otistik çocukların erken tanılanmasına yönelik olarak kullanılan ölçeklerdir.
Özet (Çeviri)
This research aims to compare Autism Behavior Checklist (ABC) and Modified-Checklist for Autistic Toddlers (M-CHAT) in terms of detecting the children with autism disorder.This research contains 97 children?s parents whose ages between 2-6 years old, 30 children who were diagnosed as autistic , 2 children diagnosed as pervasive developmental disorder not otherwise specified, 30 children mentally retarded and 35 with typical development.In the research data were completed by Autism Behavior Checklist and Modified-Checklist for Autistic Toddlers. The validity and reliability in Turkish of ABC is made by Yılmaz Irmak ans et al. in 2007 and the reliability in Turkish of M-CHAT is made by Yıkgeç in 2005. Those checklists are early screening instruments for autistic children .