Le rôle pédagogique du jeu dans l'enseignement du Fle
Fransizca öğretiminde oyunun eğitsel işlevi
- Tez No: 231851
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, Fransızca yabancı dil öğretiminde klasik öğretim anlayışının kalıcı ve eğlenceli bir eğitim sağlayamamasından dolayı tercih edilmiş, ve bu doğrultuda Fransızca öğretiminde oyun kullanılarak öğrencilere eğlenceli bir eğitimin yanı sıra kalıcı ve etkili bir eğitim sağlaması amaçlanmıştır. Oyun kavramı ve oyunun tarihsel gelişimi, Fransızca yabancı dil derslerinde kullanılan oyun türleri incelenmiş, kullanılan bu oyunların önemi ve öğrencilere olan katkıları ortaya konmuştur. Bu uygulamada, dil öğretiminde kullanılan oyunların öğrenciler tarafından ne derece bilindiği, oyunların dil sınıflarında nasıl uygulandığı sınıfta uygulanan gözlem raporu ve öğretmenlerle gerçekleştirilen söyleşi ile belirlenmiş, oyun kullanımının verimliliğini değerlendirmek üzere ilköğretim öğrencilerine anket uygulanmıştır. Bu anket ile, Fransızca yabancı dil öğretiminde kullanılan oyunlarla daha etkili, verimli ve eğlenceli bir ders işlendiğini, öğrenciler açısından daha kalıcı ve etkili bir öğrenmenin sağlandığı saptanmıştır. Uygulanan gözlem formu, söyleşi ve anket, Fransızca yabancı dil öğretiminde klasik öğretim anlayışına göre oyun kullanımı dersin verimliliğini, öğretmen-öğrenci, öğrenci-öğrenci etkileşimini daha çok arttırdığını, öğrenci açısından daha etkili ve kalıcı bir öğrenmenin sağlandığını bize göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is preferred due to the fact that the classic methodes in foreign language education in French is impermanent and non-entertaining and therefore is intended to provide a permanent and effective methodes in language teaching through games.The notion of game-playing and the historical development of the games, the types of games used in French lessons, the importance of the games used and its contribution to the students have been examined. In this application how will the games are recognised by the students and how they were applied in the classrooms is stated.The observation form, interview and the questionary indicates that the games used in the classic methodes in French education enchaned the utility of the lesson and the interaction between teacher-student, student-student so it is mor positive for student for an effective and permanent learning.