Biyoloji alan derslerinde öğretmen adaylarının öğrenme ve kendini değerlendirebilmelerinin geliştirlmesi
Improving teacher candidates's learning and self evaluating skills at biology content lessons
- Tez No: 231859
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERGEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, öğretmen adayları ?bilişsel öğrenme stratejileri? ile desteklendiklerinde öz-denetimli öğrenmeye yönelik gelişmenin sağlanabilmesi ve öğretmen adaylarının öğrenmelerinin farkında olup olmayacaklarını belirlemek amacı ile planlanmıştır.Çalışmaya 14 Biyoloji Eğitimi 5. yarıyıl öğrencisi gönüllü olarak katılmışlardır ve 6 hafta bu projede birlikte çalışan bir grup oluşturmuşlardır. Çalışma deneysel düzenlenmiş olup, süreç ve sonuçlar nitel ve nicel olarak analiz edilmiştir.Çalışmanın başlangıcında öğretmen adaylarının biyolojiye ve üniversitedeki biyoloji öğretimine karşı tutumlarıni belirlemek için bir görüş formu hazırlanmış ve uygulanmıştır. Öğretmen adaylarının kavramsal bilgi düzeyleri çalışmanın başında ve sonunda açık uçlu ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan 12 soruluk bir yazılı sınavla belirlenmiştir.Deney çalışması olarak öğretmen adaylarından, yarı akademik bir metni okuyup, metindeki ana kavramları belirlemeleri istenmiştir. Daha sonra aynı metini okuyarak kendilerine soru sormaları ve konu ile dersi ilişkilendirmeleri istenmiştir. Bunun dışında kısa okuma parçaları üzerinde kavram belirleme ve kavram haritası oluşturma alıştırmaları yapılmıştır. Son olarak, ilk makalenin tekrar okunarak kavramlarının sıralanması ödev olarak istenmiştir.Sürecin sonunda her katılımcı ile birebir görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerde öğretmen adaylarının öğrenmelerinde oluşan değişikliklerle ilgili kendi değerlendirmeleri kaydedilmiştir.İlk ve son yazılı sınavların, ara ödevlerin değerlendirilmesi ve ses?video kayıtlarının açılımlarının analizleri sonucu bulgular ve öğretmen adaylarının kendi beyanları, onların okuduklarını algılama, sorgulayarak okuma, kavramlar arasında ilişki kurma gibi basit bilişsel öğrenme becerilerinde artış olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is planned for development in self-regulated learning when teacher candidates are supported by ?cognitive learning strategies? and determining if teacher candidates will be aware of their own learning.14 students of Biology Teaching 5th semester have voluntarily participated in the study and formed a group who worked for 6 weeks within this project. The study has been arranged experimentally and the process and the results have been analyzed qualitatively and quantatively.The attitudes of teacher applicants for biology and biology lessons in university have been determined with a questionnaire. Conceptual knowledge levels of teacher applicants have been evaluated with an exam formed of 12 open-ended and multiple choice questions both in the beginning and in the end of the study.The attitudes of teacher applicants for biology and biology lessons in university have been determined with a questionnaire. Conceptual knowledge levels of teacher applicants have been evaluated with an exam formed of 12 open-ended and multiple choice questions both in the beginning and in the end of the study.For an experimental study teacher candidates were asked to read a semi-academic article and determine the conceptions. Later they were asked to read the text and ask themselves questions and associate it with a course. Concept determining and concept map generation exercises were made on short reading materials. After the process, face-to-face interviews were made with the participants. In these meetings own assessments of teacher candidates about changes in their learning process were recorded.The evaluation of first and last knowledge tests, analysis of homeworks, examinations of the audio-visual records and interview results show that there , ordering of concepts after reading the first article was asked as homework.After the process, face-to-face interviews were made with the participants. In these meetings own assessments of teacher candidates about changes in their learning process were recorded.The evaluation of first and last knowledge tests, analysis of homeworks, examinations of the audio-visual records and interview results show that there have been a positive development in reading, questioning and conceptual learning.