Ambalaj, saklama koşulları ve süresinin refine ayçiçek yağı kalitesi üzerine etkileri
- Tez No: 23186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN FENERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Güneşli ve aydxnlxk ortamlarda depolanan yaglarxn Peroksit ve Serbest yağ asiti miktarları arasxnda önemli bir fark olmadığı belirlenmiştir. - Antioksidan katkxsxnxn peroksit ve serbest yağ asiti rniktarx üzerinde önem taşımadığı belirlenmiştir. - Ambalaj ve saklama ortarnxnxn peroksit sayısı üzerindeki ortak etkisi önemli bulunmuştur. En düşük ve en yüksek peroksit sayxlarxnxn güneşli ortamda tutulan cam (2.20) ve teneke (4.55), aydxnlxk ortamda ise cam (2.59) ve pet (4.10) ambalajlar içindeki örneklere ait olduğu belirlenmiştir. - Ambalaj ve saklama süresinin, yaglarxn peroksit sayxlarx üzerindeki etkisinin önemli düzeyde olduğu görülmüştür. Peroksit sayxlarx her örnek için 2-3 aylxk saklama döneminde başlangıç değerlerine göre büyük artxş göstermiş ve daha sonra bu artxsxn hxzx azalmxstxr. - îki farklx ortamda 5 ay süre ile saklanan yağlara ait peroksit ve serbest yağ asiti rniktarlarxnxn Ayçiçek Yağ Standartxnda belirtilen en yüksek peroksit (10 me/kg) ve serbest yağ asiti (% 0.3) değerlerinin altxnda kaldxgx belirlenmiştir. - Kreis test sonuçlarıyla da yağlarda önemli bir bozulma olrnadxgx görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of packaging materials, storage conditions and storage tirna on the, quality of the refined vinterized sunflower oil with/without antioxidants (PG, BHA, BHT). Tin can, transparent glass and polyethyleneteraf talat (PET) bottles filled with refined - vinterized sunflower oil with/withhout antioxidants were stored in direct sunglight (33 °C) and diffused room light (29 °C) for 5 months. In each case ona-half of the glass and PET bottles were covered completely with aluminum foil. As good indicators of averall quality of oil peroxide valve (PV), free fatty acid content (FFA) and Kreis test were applied prior to storage and one month durations. Each time of analysis a new package of oil was used. According to the analysis the fallowing results were obtained: - Packaging material was found to have significant effect on the PV and FFA sunflower oil in glass (2.40 rne/kg) and covered glass bottles (2.82 me/kg) had the lowest peroxide value. Oils in PET(3.42), covered PET bottles (3.71) and tin can (4.00) were found to, follow these values accordingly. Oils in tin can (0.060 %), glass and covered glass bottle© (0.061 %). were found to hav© lower free fatty acid content than oils in covered PET(0.065 %) and PET bottles (0.066 %). - The difference in PV and FFA content of the oils stored in direct sunglight or diffused light was found to be insignificant.39 - Storage time was found to have significant effect on the PV and FFA content. Both of the values were determined to increased during the 5-month storage in both condition. - Presence of antioxidants was found to be insignificant preserving effect on the pV and FFA values. - Packaging materials and storage conditions interaction were determined to have significant effect on the PV. The lowest and the highest PV were found to belong to glass bottles (2.20) and tin can (4.55) stored in direct sunglight, glass (2.59) and PET (4.10) bottles stored in diffused room light. - Combined effect of packaging material and storage time was found to have, significant effect on PV. Peroxide value was found to incrase greatly in the fist 2-3 months of storage when compared to the initial values. Howewer the rate of increase was determined to lower during the rest of storage. Although, the peroxide value and free fatty acid content of oils stored under different storage conditions for 5 months were found to increase, even the highest values obtained these variables were significantly lower than the peroxide ( < 10 me /kg ) and free fatty acid content ( < 0.3 % ) values permitted in the Turkish Standart of Sunflower Oil. Kreis test results also indicated no significant deterioration in the quality of all oils stored for 5 rnounths.