Adana ili Yumurtalık ilçesinde, kuru ve sulu koşullarda tarım yapan işletmelerde girdi kullanımı
  1. Tez No: 23187
  2. Yazar: HÜLYA ESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ENVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
35 ÖZET Bu çalışmada, Yumurtalık ilçesinde sulu ve kuru koşullarda, girdi kullanımında meydana gelen değişiklikler ve bu değişikliklerin üretimi ve verimi ne derece etkilediği incelenmiştir. Yumurtalık ilçesine bağlı sulu ve kuru koşullarda tarımsal üretim yapan köylerden, işletme genişliği, toprak yapısı, üretim deseni vb. kıstaslar dikkate alınarak homojenliği sağlayabilen köyler araştırma alanı olarak seçilmiştir. inceleme yapılan köylerde, işletme genişliklerinin 25 ile 150 dekar arasında yoğunlaştığı, 500 dekardan büyük işletme sayısının fazla olmadığı görülmüştür. Ayrıca işletmelerin büyük çoğunluğu mülk arazi işletmektedir. Bu durum kuru tarımla üretim yapan işletmelerde % 87, sulu tarımla üretim yapan işletmelerde % 53 oranındadır. Kiracılık ve ortakçılığın, sulu tarımla üretim yapan işletmelerde daha fazla olduğu görülmüştür. Araştırma alanında, sulama ile birlikte genel ürün deseninde değişmeler olduğu görülmektedir. Kuru koşullarda, tahıl üretimine daha fazla yer verilirken, sulu koşullarda pamuk, narenciye ve sebze üretimi ağırlık kazanmaktadır. Kuru kouşullarda, pamuk üretiminde elde edilen verim dekara 90 kg. iken, sulu koşullarda dekara 250 kg. dır. Pamuk üretiminde sulamayla birlikte % 178 'lik bir verim artışı sağlanmıştır. Bu da sulamayla birlikte, ürün deseninde meydana gelen değişikliğin en önemli sebeplerinden biridir. İncelenen işletmelerde, sulama ile birlikte işgücü, makina sermayesi, gübre, tarımsal mücadele ilacı, tohum, toprak ve kredi taleplerinde artış olduğu görülmüştür, işletmelerde, kullanılan işgücünün aile ve geçici işgücü olduğu, sürekli işgücünün ise yok denecek kadar az olduğu görülmüştür. Araştırma alanında, sulama ile, ıslah edilmiş kaliteli tohum çeşitlerinin kullanıldığı, tarımsal makina,36 kimyasal gübre ve tarımsal savaş talebinin arttığı belirlenmiştir. Bölge 'de sulamanın beraberinde getirdiği teknolojik yenilikler ve artan girdi talebi, üretimde, verimi ve elde edilen geliri artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
36 kimyasal gübre ve tarımsal savaş talebinin arttığı belirlenmiştir. Bölge 'de sulamanın beraberinde getirdiği teknolojik yenilikler ve artan girdi talebi, üretimde, verimi ve elde edilen geliri artırmaktadır.38 crop spraying chemicals, seeds, land and credits as a consequence of irrigation in the enterprises studied. Here the labour used is by the family and temporary farm hands; permanent labour is almost non-existent. It has been observed that quality improved seed varieties are used; the demand for agricultural machinery, chemical fertilisers and crop spraying incease in the area of research. Technological innovations that irrigation brings along and the rising demand for inputs incease the crop yield and the income obtained.