Kefeli Mustafa Müdami Divanı
Divan By Kefeli Mustafa Müdami
- Tez No: 231872
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA TOSKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu çalı?manın konusu, 16. yüzyıl Osmanlı ?airlerinden Kefeli Mustafa Müdâmî'nin Divan'ıdır. Çalı?mada Divan'ın iki nüshasının kar?ıla?tırılması yoluyla doğru bir biçimde tespit edilmesi ve incelenmesi amaçlanmı?tır. Çalı?ma temel olarak iki bölümden olu?maktadır: ?nceleme bölümünde Müdâmî Divanı, nazım ?ekilleri, vezin, kafiye ve redif kullanımları gibi ?ekilsel özellikleri; içerdiği dinî, tarihî, mitolojik ve coğrafyaya dair unsurlar ile yapısı ve üslup özellikleri açısından tetkik edilmi?tir. Divan'ın bütününün transkripsiyonlu metin olarak tespit edildiği bölümde ise, Müdâmî Divanı'nın mevcut iki nüshası kar?ıla?tırılarak incelenmek suretiyle eserin en doğru biçimde tespit edilmesini hedefleyen bir edisyon kritik çalı?ması yapılmı?tır. Çalı?manın sonuna, Divan'da kullanılan özel isimleri tespit eden bir indeksle nüshalardan birinin bir kopyası eklenmi?tir. Kefeli Mustafa Müdâmî Divanı'nı konu alan bu çalı?mada, özellikle menakıbname bölümünün gün ı?ığına çıkarılmasıyla, Emir Sultan menakıbnameleri literatürüne yeni bir metin eklenmi?; ayrıca kaynaklarda hakkında geni? bilgi verilmeyen ?airin hayatı ve edebî ki?iliği ortaya konmaya çalı?ılmı?tır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the Divan by Kefeli Mustafa Müdâmî, one of the sixteenth century Ottoman poets. The aim of this work is to determine and analyze the text by comparing the two manuscripts. The thesis basically consists of two parts: The first part analyzes the Divan in terms of form, such as genres of verses, rhythm, rhyme, etc.; religious, historical, mythological, geographical elements; structure and characteristics of style. The second part which gives the transcripted version of the whole text presents the critical edition of the Divan. An index exhibiting the proper names used in the Divan is appended to the end of the work. A copy of one of the original manuscripts is also added to the end. With this work, which studies the Divan by Müdâmî, especially by introducing the menakıbname section, it is intended to extend a new text to the literature of menakıbname genre narrating Emir Sultan. Furthermore it is tried to enlighten the poet?s life and literary style, who is not well-known in Old Turkish Literature.