The Golden Horn: The transformation of space and the silhouettes of modernity
Haliç: Merkansal dönüşüm ve modernitenin silüetleri
  1. Tez No: 231873
  2. Yazar: SONAY AYKAN
  3. Danışmanlar: DR. BİRAY KOLLUOĞLU KIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, 1980 sonrası Haliç'teki mekansal dönüşümü, Türkiye'deki modernleşme söyleminin mimari müdahaleler ile olan ilişkisine odaklanarak inceliyor. 1980 sonrası dönemde bölgenin kuzey kıyısında gerçekleştirilen yıkımlar ve bu yıkımlar sonrası inşa edilen üç müze ?Koç Müzesi, Miniaturk ve Santral Istanbul- araştırmanın ana eksenini oluştururken; Türkiye'de 1980 sonrası uygulanan mekan politikaları, bir kültür endüstrisi biçimi olarak müzecilik olgusunun gelişmesi ve modernleşme tahayyüllerinin yeniden şekillenmesi konuları ele alınmaktadır.Bu amaçla, bir yandan Haliç'te yaşanan süreç dünyadaki benzerleri ile karşılaştırılırken, öte yandan da Türkiye'de 1980 sonrası şehircilik uygulamalarının erken cumhuriyet döneminin endüstrileşme eksenli ilerlemeci söylemini nasıl yeniden biçimlendirdiği incelenecektir. Haliç'i bir endüstri bölgesi olmaktan ?kültür vadisi? olmaya taşıyan mimari müdahaleler ?temizlik? ve ?tarihsel dokunun korunması? söylemleri üzerine temellendirilirken, bölgenin 100 yıllık endüstriyel geçmişi, tarihsel dokuyu bozan ve kültürel mirası yok eden bir günah olarak tanımlanmaktadır. Ne var ki, endüstriyel dokunun yerini alan yapılar da yalnızca reel endüstrinin yerine kültür endüstrisini koymakla kalmıyor, aynı zamanda da temsil biçimleri ve davet ettikleri ziyaretçi profili ile yeni modernite kavramları oluşturuyorlar. Dolayısıyla bu tez, Türkiye'de günümüz modernitesinin neden geçmiş 50 yıllık modernleşme deneyimi ile hesaplaştığı ve bunu nasıl gerçekleştirdiği sorularına da yanıtlar arayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the post-1980 transformation of space in the Golden Horn, through focusing on the relationship between the discourse of modernity and the urban interventions in Turkey. The demolitions on the northern shores of the region after 1980 and the museums that were built after these demolitions ?Koç Museum, Miniaturk and Santral Istanbul- will form the main axis of my investigation. Besides, space politics in Turkey after1980, the emergence of museumization as a form of a culture industry and the reconceptualization of modernization in this process will be examined.In this sense, while the deindustrialization experiences of the Golden Horn and the rest of the world are compared, how the industrialization based developmentalist discourse of the early republic was changed during the post-1980 urbanization projects, will be examined. As the architectural interventions, which have turned the industrial district into the ?valley of culture?, have been grounded on the discourses of cleanliness and the preservation of the historical texture, the past 100 years of the region are memorized with the sins of industrialization and the annihilation of the historical texture and the cultural heritage. However, the new architectural structures not only replaced the production of hard materials with a cultural industry, but they also constitute new forms of modernity through their ways of representation and the audience they interpellate. Therefore, this thesis will also try to get insights into why and how the contemporary discourse of modernity reproduces itself over the critiques of the modernization experience of the past 50 years of the Turkish Republic.