Bireysel ve takım sporları ile uğraşan sporcularda aktif ve pasif ısınmanın anaerobik güç üzerine etkisi
Effect of active and passive warm-up on anaerobic power of dealing with individual and team sports athletes
- Tez No: 424574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, bireysel ve takım sporları ile uğraşan sporcularda aktif ve pasif ısınmanın anaerobik güç üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza, bireysel ve takım sporları ile uğraşan 24 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Gönüllerin yaş, boy, kilo ve alt ve üst ekstremite anaerobik güç ölçümleri alınmıştır. Sporculara ısınmasız (kontrol), aktif ısınmalı ve masaj ile pasif ısınmalı 3 farklı protokol uygulanmıştır. Uygulamalar arasında 24 saat dinlenme verilmiştir. Her uygulanmanın ardından alt ve üst ekstremite için anaerobik güç testi Wingate protokolü ile uygulanmıştır. Alt ekstremite için Monark 894E, üst ekstremite için Monark 891E kefeli bisiklet ergometreleri kullanılmıştır. Isınma uygulamaları arasındaki farkın analizi için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ve farklılığın hangi grup uygulamasında olduğunun belirlenmesi için Post-Hoc LSD düzeltme testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigastion the effect of active and passive warm-up on anaerobic power of athletes. Male athletes (n=24) who participated in individual and team sports, were participated in this study. Age, height, weight, upper and lower extremity anaerobic power measures were applied. Three different warm-up trial that were nonwarm-up (control), passive warm-up and active warm-up were applied on athletes. Between trials, 24 hour resting was gave. For anaerobic power measures, Wingate test protocol that was for upper and lower extremities was applied. For lower exremity Monark 894E and for upper exremity Monark 891E bicycle ergometers were used. Repeated measures one way ANOVA test and Post-Hoc LSD correction were used for between warn-up trials analysis.