The question of evil in Plato
Platon'da kötülük problemi
- Tez No: 231871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CHRYSSİ SİDİROPOULOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez Platon'un kötülük üzerine düşüncelerini anlamaya çalışmaktadır. Bu amaçla kötülüğün Platon'un düşüncesindeki farklı tezahürleri belirlenmeye çalışılmıştır. Platon'un felsefi düşüncesini oluşturan ontoloji, epistemoloji, ahlak ve kozmoloji gibi alanların birbiriyle ilişkisi kötülük izleği üzerinden düşünülmüştür. Böylece kötülük terimi, bir taraftan da, Platon'un felsefesini anlamak için işlevsel bir terim olarak kullanılmıştır. Bu tez, sözü geçen tüm alanlarda kötülüğün negativite üzerinden düşünüldüğünü öne sürmektedir. Bu, kötülüğün karşıtlık ve eksiklik üzerinden anlaşıldığını göstermektedir. Tezde, öncelikle şehirdeki ?kötülük? üzerine düşünülmüş, bunu için, Platon'un Yasalar diyaloğunun onuncu kitabı ve Devlet diyaloğu incelenmiştir. Takiben, Platon'un ontolojisi Devlet ve Sofist diyaloğu üzerinden ele alınmıştır. Son olarak da, Platon'un kozmoloji anlayışı için Timaios adlı diyalog analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at understanding Plato?s conception of evil. For this we are trying to determine what evil is in various aspects of Platonic Philosophy. We are arguing that in all of these aspects, in ontology, cosmology, epistemology, politics and morality, evil is articulated negatively; in terms of contrariety or deprivation. In our investigation we are also using the term evil in an operative sense, which serves as a medium that enables us to trace the interrelations of these various aspects. Our investigation begins with an inquiry questioning the evil(s) in the city, for this we are considering the Laws X and the Republic. We then elaborate on Platonic ontology with regard to the Republic and the Sophist. The last part of our study considers the cosmology of Plato with an analysis of the Timaeus.