Opportunity at work: Antecedents and consequences
İşyerinde fırsat: Sebep ve sonuçları
- Tez No: 231874
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma az araştırılmış olan işyerinde fırsat konusunu incelemektedir. Çalışmanın ilk amacı fırsat ile örgütsel bağlılık, iş tatmini, işten ayrılma niyeti, devamsızlık, ve çalışan performansı gibi başlıca örgütsel sonuçlar arasındaki ilişkileri analiz etmektir. Çalışmanın ikinci amacı fırsat ve fırsata sebep olabilecek liderlik ve yüksek performans iş uygulamaları gibi olası etmenleri incelemektir.Yazın taraması ışığında bir anket oluşturulup İstanbul'da çalışan 102 beyaz-yakalı çalışandan oluşan pilot bir örnekleme uygulanmıştır. Anket gözden geçirilip düzeltildikten sonra İstanbul'da 550 beyaz-yakalı çalışana uygulanmıştır. Bu ikinci örneklemden elde edilen veriler kullanılarak yapılan faktör analiz sonuçları fırsatın üç faktörle açıklandığını göstermektedir: terfi, gelişim, ve tanınma. Yapılan regresyon analizleri sonucunda gelişimsel ve tanınma fırsatlarının başlıca örgütsel sonuçları öngördüğü bulunmuştur. Terfi ise sadece iş tatminini öngörmektedir. Sonuçlar devamsızlık durumu dışında, gelişimin etkilerinin tanınmanın etkilerinden daha güçlü olduğunu göstermektedir.Çalışmanın bir diğer önemli bulgusu da liderliğin çalışanlar için fırsat yarattığıdır. Araştırılan tüm liderlik tipleri bir tür fırsat yaratmaktadır. Sonuçlar ayrıca yüksek performans iş uygulamalarının terfi ve gelişimsel fırsatları öngördüğünü göstermektedir. Önceki çalışmaların bulgularının aksine, alternatif fırsatlar örgütsel bağlılık ve iş çalışan performansı ile pozitif ilişkilidir. Alternatif fırsatlar ise fırsat ve başlıca örgütsel sonuçlar arasındaki ilişkileri olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The present study explores the under-researched topic of opportunity at work. The study aims first to analyze the relationship between opportunity and major organizational outcomes of organizational commitment, job satisfaction, turnover intentions, absenteeism, and employee performance. Second aim of the study is to analyze the relationships between opportunity and possible antecedents of opportunity, i.e. leadership and high performance work practices (HPWPs).Based on literature review, a questionnaire is developed and administered to a pilot sample of 102 white-collar employees in Istanbul. After the questionnaire is revised, it is administered to 550 white-collar employees in Istanbul. Using data from this latter sample, results of factor analyses show that opportunity is explained with three factors: promotion, development, and recognition. Using regression analyses, it is found that opportunities of development and recognition are predictors of major organizational outcomes. Promotion is predictor of only job satisfaction. The results also show that the effects of development are stronger than those of recognition except for in the case of absenteeism.Another significant finding of the study is that leadership creates opportunity for employees. All types of leadership studied create one type of opportunity or the other. Results also show that HPWPs predict opportunities of promotion and development. In contrast to findings of previous studies, alternative opportunities are positively related to organizational commitment and employee performance. It is also found that alternative opportunities moderate the relationships between opportunity and major organizational outcomes in a negative way.