Unraveling in two sided matching markets
Çift taraflı piyasalarda erken eşleşme
- Tez No: 231875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışanların firmalar üzerindeki tercihlerinde, her firmanın bütün bilgiler elde edildiğinde tercih edilememesi kısıtının çift taraflı piyasalarda erken eşleşme üzerindeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Ele alınan piyasa, Halaburda (2007) makalesinde kullanılan modelin üzerinde önemli bir değişiklik yapılarak modellenmiştir. Bu tezde, fimalardan bazıları ikinci periyotta tercih edilebilir olarak alınmıyor. Literatürde riskten kaçınma, tercihlerin benzerliği, masraflı araştırma erken eşleşmenin olası sebepleri olarak gösterilmiştir. Bu çalışmada yukarıdaki sebepler piyasada bulunmasa bile, çalışanların tercihlerindeki kısıtın erken eşleşmeye neden olacağını gösteriyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the role of the restriction on workers preferences, that not all firms remain acceptable when all information about market is clear, on unravelling in two-sided matching markets. The model builds upon Halaburda (2007) by introducing an important modification. In this paper, some of the firms are not considered as acceptable in the second round. In the literature risk aversion, similarity of preference and costly search are revealed as the possible reasons of unravelling. Even if these reasons are not present, I have found that restriction on preferences of workers can lead to unravelling in some markets.