The 'governmental' betrayal of the sovereign: A legal-anthropological study on neoliberal social inequality and narrative subjectivization among the migrants of Sultanbeyli
Egemen?in 'yönetimsel? ifşası: Sultanbeyli göçmenleri arasında neoliberal toplumsal eşitsizlik ve anlatısal özneleşme süreci üzerine yasal-antropolojik bir araştırma
  1. Tez No: 231876
  2. Yazar: ŞAMİL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET SİRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu antropolojik çalışma neoliberalizmi bir makro-kurumsal dönüşümler silsilesi veya hâlihazırda yeniden örgütlenen bir dizi küresel görüngünün oluşturduğu karmaşık bir nebula olarak değil, somut bir ?hayatı idare etme? kipi olarak inceliyor. Makro-dönüşümler, bireylerin hayatlarını idare etmek başvurdukları somut gündelik ?hayatta kalma? tekniklerinde, pratiklerinde ve araçlarında meydana gelen geniş çaplı mikro-değişimlere bağlıdırlar. Bu değişimlerin tarihsel oluşumlarını Foucault'nun egemenlik?disiplin?yönetimsellik üçlüsünün muhtelif konfigürasyonlarını yansıtan gündelik teknik, pratik ve araç repertuarlarında meydana gelen değişimlerde konumlandırıyorum. Öte yandan kişilerin ?hayatta kalma? veya ?hayatı artiküle etme? ihtimallerini, sosyal ilişkileri içerisinde anlamlı ve meşru bir şekilde artiküle edilebilecek öznel bir konum ortaya koyma kabiliyeti anlamına gelen anlatısal özneleşme teknolojilerinin mevcudiyetine bağlıyorum. Sultanbeyli'deki araştırmam, mevcut yönetimsel gayrı-resmiyet ekonomisinin, kişilerin edimlerini sosyal tabakalaşma, ırk ayrımcılığı ve mekansal dışlama gibi liminal çatlaklar karşısında dahi idame ettirebilecekleri bir konum suretinde anlatısal olarak artiküle edildiğini gösteriyor. Bu ?konum? ise hem mevcut yönetimsel gayrı-resmiyet ekonomisini, hem de tarihsel farklılıkları eşitleyen/sıfırlayan meşrulaştırıcı söylemleri koruyan bir savunmacı bir tavır ile doldurulur. Ne var ki, bu ikili öznelik konumu sosyal farklılıkların maddi konfigürasyonlarını göz önüne almak zorunda kaldığında kırılır. Anlatıların meşruiyeti ve anlamlılığı gereğince göz önüne alınamayan bir iz ile somutlaşan ?gerçek farkların? oluşturduğu ?gerçek-dışı? bir düzlemin tesiri altında kalır. Bu anlamda yönetimsel gayrı-resmiyet ekonomisinin başarısı, bu izi göz önüne almaktaki başarısızlığın anlatısal olarak anlamsızlaştırılmasına bağlıdır. Ama bu hassas anlamsızlaştırma anlatısal olarak artiküle edilen öznelik konumunu boşluğa düşürür: anlamsızlaştırılması gereken bu ?iz? yüzünden çektiği işkencelere rağmen onu etkisizleştirebilmek için onu göz önüne almaya mahkumdur. Bu kaçınılmaz döngü hem yara, hem de ilaçtır: alternatif hayatta kalma araçları için alternatif hayatı idame biçimleri yaratacak şekilde sosyal alanı açık bırakır.
Özet (Çeviri)
This anthropological study explores neoliberalism as a concrete way of ?conducting? life, rather than a macro-level flux of institutional transformations, or an inaddressable nebula of currently re-organizing global phenomena. Such macro-transformations depend on a wide range of micro-shifts in the concrete daily techniques, practices and means of ?survival? which individuals are equipped with in articulating peculiar life-courses. I locate the historical crystallization of such shifts in changes among repertoires of these daily techniques, practices and means of survival, which reflects differing configurations of the Foucauldian triad of sovereignty?discipline?governmentality. On the other hand, I attribute the stakes for ?survival? or articulation of ?life? to the availability of technologies of narrative subjectivization, which means being ?able? to set forth a subjective position in social relations such that it can be articulated as legitimate and meaningful. My research in Sultanbeyli unearths how the current governmental economy of informality is narratively articulated in the form of a position for conducting one?s own conducts against and in the face of liminal openings like social stratification, racial discrimination, and segregation. This ?position? is filled in by a concurrent apology for both the governmental economy of informality, and ?legitimating? discourses of equalizing historical differences. Nevertheless, this dual position of subjecthood breaks down in moments of addressing the material configurations of social differences. The legitimacy and meaning of narratives are haunted by an ?unreal? register of ?real differences? crystallizing in a trace that cannot be addressed properly and is hence looped out. In that regard, the success of the governmental economy of informality depends on a narratively displaced failure in addressing this trace. But this precarious displacement leaves the narratively articulated position of subjecthood in havoc: tormented under the grip of an inalienable ?trace? to be displaced, it is bound to address it in order to neutralize and equalize it. This ineluctable circle is both the wound and the cure, leaving the social field open for articulating alternative life-courses for alternative means of survival amidst neoliberalism.