Empiricism, relativity and spec-ulative an inquiry for elements of a new philosophical perspective
Görgücülük, görelilik ve kurgul yeni bir felsefi bakış açısının öğeleri için bir araştıma
  1. Tez No: 231878
  2. Yazar: ALPER TÜRKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAÇ, PROF. DR. ÖNAY SÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
In this thesis, I have argued that a constructive approach to the epistemological difficulties facing contemporary analytical philosophy after the collapse of the ?framework of givenness? demands us to revisit our commitments regarding the nature of concepthood. An important step in moving towards a new philosophical framework which avoids the apparent dilemma between the ?framework of givenness? and a problematic coherentism that loses touch with the world is to recognize the spec-ulative nature of concepthood. The essence of the spec-ulative lies in grasping the opposites in their unity without losing their distinction. Spec-ulative perspective rejects that there is a given non-conceptual component of cognition and involves the idea that all cognitive content is conceptual.Relevance of Hegel's thought to the problems of contemporary analytical philosophy has been identified by many analytical philosophers like Sellars, Brandom and McDowell. On the other hand, the particular relevance of the spec-ulative aspects of Hegel's thought to contemporary analytical philosophy has not been studied and remains overlooked. Main aim of this thesis is to incorporate Hegel's spec-ulative insight and spec-ulative concept of concept into the framework of contemporary philosophy and approach contemporary philosophical problems from a spec-ulative perspective. This approach builds on a number of themes which belong to the internal dialectics of the history of analytical philosophy. These are discussed throughout the thesis with a specific focus on philosophers such as Carnap, Quine, Davidson, James and McDowell.
Özet (Çeviri)
?Verililik çerçevesi??nin çöküşü ardından çağdaş analitik felsefenin karşı karşıya kaldığı bilgikuramsal sorunlara etkin bir yaklaşım kavramsallığın doğası ile ilgili varsayımlarımızı gözden geçirmemizi gerektirir. ?Verililik çerçevesi? ve dış dünya ile bağlantıyı kaybeden sorunlu bir tutarlılıkçılık arasındaki bilgikuramsal ikilemin aşılmasında kavramsallığın kurgul doğasının bilincine varılması önemli bir adımdır. Kurgulun özü zıtların ayrımlarını kaybetmeden birlikleri içerisinde kavranmalarında yatar. Kurgul bakış açısı bilginin verili olan ve kavramsal olmayan bir bir bileşeni olduğunu reddeder ve bilişsel içeriğin tümüyle kavramsal olduğu görüşünü kabul eder.Hegel düşüncesiyle çağdaş analitik felsefenin sorunları arasında bir ilgi olduğu Sellars, Brandom ve McDowell gibi pek çok önde gelen analitik felsefeci tarafından savunuldu. Öte yandan Hegel düşüncesinin kurgul yanlarının çağdaş analitik felsefeye ilgisinin çalışılmadığı ve genel olarak göz ardı edildiği söylenebilir. Bu tezin ana amacı Hegel?in kurgul düşüncesinin ve kurgul kavram kavramının çağdaş analitik felsefenin kavramsal çerçevesinin içine alınması ve çağdaş analitik felsefenin sorunlarına kurgul bir bakış açısında yaklaşılmasıdır. Bu yaklaşım analitik felsefe tarihinin iç diyalektiğine ait bir dizi konu üzerinden geliştirilmiştir. Bu konular tezde Carnap, Quine, Davidson, James ve McDowell?a odaklanılarak tartışılmaktadır.