The reverberating space of İzmir: Levantines' interpenetrating homes
İzmir'in uğuldayan mekanı: Levantenlerin içiçe geçmiş evleri
- Tez No: 231877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRAY KOLLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
This thesis is an attempt to understand the ways the Levantine community has formed relations to the Izmir's city space since the inauguration of the Republic.While the Levantines, in the 19th century cosmopolitan Izmir, exerted a considerable influence on the city and were visible in its public space, they lost their effectuality in the nationalized city and receded into their introverted spaces.Levantines' encounter with Turkish nationalism after the foundation of the Turkish Republic has altered their small community in significant ways. In my thesis, I explore the ambiguities and tensions that arise during this process and their effects on Levantines' experiences of Izmir's city space. As Levantines try to get rid of the stigma of being a `stranger', they get enmeshed in Turkish nationalism. But to the extent that they are not encompassed by Turkish nationalism, they feel a longing for their community that is on the verge of extinction. Perpetually oscillating between being a `stranger' and being a `native', they emphasize being an `Izmirian' and their longstanding ties to the city, reclaiming belonging.
Özet (Çeviri)
Bu tez çalışması, Cumhuriyet?in kuruluşundan itibaren Levanten cemaatinin bir mekân olarak İzmir şehriyle ilişki kurma biçimlerini anlama çabasıdır. Levantenler, 19. yüzyılın kozmopolit İzmir?inde şehir üzerinde önemli etkiye sahip ve kamusal alanda görünür bir grup iken, şehrin `millileştirilmesinin? ardından etkinliklerini çok büyük oranda kaybettiler ve kendi içedönük mekânlarına çekildiler.Levantenlerin, Türkiye Cumhuriyeti?nin kuruluşundan sonra gerçekleşen, Türk milliyetçiliğiyle karşılaşmaları, küçük cemaatlerini önemli değişimlere uğrattı. Tezimde, bu süreçte ortaya çıkan ikircikliklerle tansiyonları; ve de bunların Levantenlerin Izmir?in şehir mekanını deneyimlemelerini nasıl etkilediğini araştırıyorum. Levantenler `yabancı? damgasından kurtulmaya çalıştıkça Türk milliyetçiliğine yakınlaşıyorlar. Türk milliyetçiliğinin onları kapsayamadığı noktalarda, yokolmanın kıyısındaki cemaatlerine özlem duyuyorlar. `Yabancı? olmak ve `yerli? olmak arasında sürekli gidip gelen Levantenler, İzmirli olmalarını ve İzmir?le olan eskiye dayanan bağlarını vurgulayarak aidiyetlerini tekrar kuruyorlar.