Congruence of parent and child perceptions of parental acceptance-rejection
Çocukların ve ebeveynlerin algıladıkları ebeveyn kabul veya reddi arasındaki uyum
- Tez No: 231882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı ebeveynlerin çocuklarının psikolojik uyumlarını nasıl algıladıklarını ölçmekte kullanılacak Kişilik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ) Ebeveyn formunun güvenirlik çalışmasını yaparak, çocukların psikolojik uyumları üzerinde, kendilerinin ve ebeveynlerin algıları arasındaki benzerliğe bakmaktır. İkinci amaç, çocukların ve ebeveynlerinin kabul veya reddin dört boyutu ve kontrol algıları arasında benzerliği (uyumu) ve bu benzerliğin (uyumun) seven ve daha az seven ailelerde anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktır.Bu araştırmaya 185, 6. ve 7. sınıf öğrencisi ve bu öğrencilerin aileleri katılmıştır. Araştırmanın araçları Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği (EKRÖ) ve Kişilik Değerlendirme Ölçeğidir (KİDÖ).Araştırmanın sonucunda KİDÖ Ebeveyn formunun ebeveynlerin çocuklarının psikoljik uyumlarını ölçmede güvenilir bir araç olduğu bulunmuştur. Çocuklar ve anne babalar, genel olarak, redden çok kabul algıladıklarını bildirmişlerdir. Ama, çocukların, annelerini daha az kabul ve daha az kontrol eden olarak algıladıkları, babalarını ise daha fazla kabul ve daha fazla kontrol eden olarak algıladıkları ve bu durumun ebeveynlerin bildirdiklerinden farklı olduğu görülmüştür. Çocuklar, ortalamada, psikolojik uyumlarını iyi olarak algıladıklarını bildirmelerine rağmen, çocukların ailelerine oranla daha düşük psikolojik uyum algıladıkları görülmüştür.çocuklar. Seven ailelerde çocukların ebeveynlerine oranla daha fazla kabul algıladıkları, daha az seven ailelerde ise bu durumun tersi ortaya çıkmıştır. Diğer bir bulgu ise, çocukların anne ve babalarından algıladıkları red ve kontrol arttıkça daha olumsuz psikolojik uyum algıladıklarıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to establish the reliability of the Parent Psychological Adjustment Questionnaire (Parent PAQ) and to explore the congruence between the parents? and children?s perceptions regarding the psychological adjustment of the child. Secondly, the purpose was to explore the level of agreement (congruence) between the perceptions of parents and children on the four dimensions of the parental acceptance-rejection and perceived control, and whether the level of agreement (congruence) varied significantly in loving families versus less than loving families.The participants in the current study consisted of 185 sixth and seventh grade students and their parents. The Parental Acceptance-Rejection Questionnaire (PARQ) and the Psychological Adjustment Questionnaire (PAQ) were the measures of the study.The findings indicated that the Parent PAQ was a reliable questionnaire for the assessment of the psychological adjustment of children by their parents. Overall, the children and their parents reported more acceptance than rejection. However, the children found their mothers to be less accepting and less controlling, their fathers were more accepting and more controlling, and this differed from the parents? reports. Although the children perceived themselves as being psychologically well-adjusted on average, they perceived themselves to be psychologically less adjusted than their parents reported. The children from the more loving families found their parents more accepting than the parents had reported, and the children from less than loving families thought their parents were less accepting. Another finding was that when the children perceived more parental rejection and control, they perceive more negative psychological adjustment.