Anatomy of antidepressant effect of light: The role of the BNST lesions
Işığın antidepresan etkisinin anatomisi: BNST lezyonlarının rolü
  1. Tez No: 231885
  2. Yazar: BİLLUR AVLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT CANBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı ışık terapisi ile gözlenen antidepresan etkinin anatomisine ışık tutabilmektir. Bununla bağlantılı olarak, stres ile ilişkili devrelere etkisi gözlenen,önemli bir geçiş bölgesi olan BNST yapısına lezyonlar yapılmıştır. Deneklerin diğer yarısı ise Sham-kontrol olarak ameliyat edilmiştir. Bu deneyde erkek Wistar sıçanları denek olarak kullanılmıştır. Ameliyatlardan dokuz hafta sonra, ZT21 (04:00) 10 dakika, 200 watt, 1350 lüks parlak ışık lezyonlu (LL) ve lezyonsuz (SL )hayvanlara tatbik edilmiştir. Bunun yansıra lezyonlu (LC ) veya sham (SC) gruplarından iki adet kontrol grubu da ışık almaksızın aynı deneysel işleme tabi tutulmuşlardır. Davranışsal çaresizlik zorunlu yüzme testi ile ölçülmüştür. Sonuçlar LC grubu için hareketsizliğin artış gösterdiğini replike etmiştir ve ayrıca ışığın koruyucu etkisinin BNST bölgesinin lezyonu ile dahi korunduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, özellikle BNST bölgesinin medyal kısımlara yoğunlaşmış lezyonların ışığın antidepresan etkisinde ayrılmaz bir rolü olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to shed light on the anatomy of antidepressant effect of bright light therapy. In line with this, lesions of the Bed Nucleus of the Stria Terminalis (BNST) which is implicated as an important relay area in mediating stress related circuitry in the brain, or sham operations were done in male Wistar rats. Nine weeks later, a single 10 min, 200 watt, 1350 lux bright light stimulus was administered at ZT21 (04:00) to lesioned (LL) or sham operated rats (SL). Control group animals; either lesioned (LC) or sham operated (SC) did not receive light stimulus. Behavioral despair was assessed by consecutive forced swim tests. The results replicated the aggravation of the immobility behavior in LC group and demonstrated an ameliorative effect of the light even in the presence of the BNST lesion (LL). These findings suggest that the BNST lesions confined to mostly the medial division do not have an integral role in mediating the antidepressant effects of light.