Anatomy of the late triassic dinosauromorphs from the dockum group of texas: Their biostratigraphic, paleobiogeographic and evolutionary significance
Teksas'taki dockum grubu'na ait geç triyas dinozoromorflarının anatomisi: Biyostratigrafik, paleobiyocoğrafik ve evrimsel önemleri
  1. Tez No: 807729
  2. Yazar: VOLKAN SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANKAR CHATTERJEE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Jeoloji Mühendisliği, Zooloji, Anatomy, Geological Engineering, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Texas Tech University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yer Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışmada ilk kez kapsamlı bir şekilde belgelenmiş olan Dockum Grubu'nun daha zenginleşmiş ve taksonomik olarak daha çeşitlenmiş dinozoromorf faunası, özellikle geç Karniyen-erken Noriyen aralığı için Geç Triyas kara omurgalı biyokronolojisi ve paleobiyocoğrafyası bakımından yeni bilgiler sağlanmaktadır. En son jeokronolojik çalışmalar sayesinde aynı yaştaki denizel istiflere göre kalibre edilen Geç Triyas fitozor biyokronolojisi ile Güney Amerika istifleri ile hala doğrudan bir korelasyon yapılamamaktadır. Bu bağlamda, dinozoromorflar burada Kuzey Amerika ile Güney Amerika arasında doğrudan bir korelasyon kurabilmek için olası bir biyostratigrafik araç olarak önerilmektedir. Özellikle dinozorların geç Karniyen-erken Noriyen aralığındaki ortaya çıkışları ve hemen akabindeki küresel yayılımları, kuzey kıtalarındaki (ve Hindistan'daki) Paleorhinus Faunası ve güney kıtalarındaki Hyperodapedon Bolluk Zonu ile doğrudan bir ilişki sağlamaktadır. Hem kuzey hem de güney kıtalarındaki kesin kanıtlar, dinozorların ilk ortaya çıktıklarından hemen sonra küresel bir yayılıma eriştiklerini göstermektedir. Dinozoromorf evriminin her aşamasının kaydını içeren Ischigualasto ve Tecovas formasyonları, lagerpetidleri dinozormorfların bazal taksonu ve silesauridleri dinozorların kardeş grubu olarak gören yeni yönteme uygun olarak, dinozorların ortaya çıktıkları bölgenin belirlenmesinde incelenecek birincil adaylar olarak öne çıkmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The richer and taxonomically more diverse dinosauromorph fauna of the Dockum Group, as comprehensively documented for the first time in the present work, provided new insights on the Late Triassic land vertebrate biochronology and paleobiogeography, especially for the late Carnian-early Norian interval. Although the most recent geochronologic works now enables for a recalibration of the Late Triassic phytosaur biochronology relative to the marine sequence, a direct correlation with South America is still lacking. In this context, the dinosauromorphs are proposed here as a prospecting biostratigraphic tool to correlate North America with South America. Especially, the first appearance of dinosaurs and their early global radiation at the late Carnian-early Norian interval provides a direct correlation with the Paleorhinus Fauna in northern continents (and India) and the Hyperodapedon Acme Zone in southern continents. Conclusive evidences in both northern and southern continents manifest that the occurrence of earliest dinosaurs was global even from the beginning. Ischigualasto and Tecovas formations are the primary candidates to pinpoint the center of origin for dinosaurs by keeping each step of the dinosauromorph evolution, in accord with the new alignment which considers the lagerpetids as the basal taxon of the dinosauromorph clade and the silesaurids as the sister group of dinosaurs.