The German involvement in Ottoman economic development: Banking, railways and other investments, 1888-1914
Osmanlı ekonomik gelişiminde Alman etkisi: Bankacılık, demiryolları ve diğer yatırımlar, 1888-1914
  1. Tez No: 231896
  2. Yazar: HALİL EGE ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Ondokuzuncu yüzyıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu dünya ekonomisi ile bütünleşme süreci içindeydi. Bu tez, Almanya'nın kapitalist bir Avrupa gücü haline geldiği ve otuz yıla yakın bir süre boyunca kendi ekonomik nüfuz alanını Osmanlı İmparatorluğu'na doğru genişlettiği tarihsel bağlamı kurmayı amaçlamaktadır. 1888 ve 1914 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişimini analiz ederken, Deutsche Bank ve himayesi altında yer alan şirketler tarafından finanse edilen ve işletilen demiryolları ve diğer ulaşım altyapısına yönelik inşaatların, Alman nüfuzunun daha ileri boyuta geçmesinin yolunu açtığı savunulmaktadır. Bu tezin asıl yoğunlaştığı konu Alman emperyalizminin tartışılmasından ziyade, 1888 ve 1914 yılları arasında Osmanlı ekonomik gelişimindeki Alman nüfuzunun, bankacılık, demiryolları, tarım ve diğer yatırım alanlarını içeren farklı Alman ekonomik aktivitelerine odaklanmak suretiyle çözümlenmesidir. Çalışmada Deutsche Bank ve onun yan kuruluşu olan Anadolu Demiryolları Şirketi'nin Osmanlı İmparatorluğu'ndaki teşebbüslerinden bazıları birincil ve ikincil kaynaklar kullanılarak ayrıntıyla anlatılmaktadır. Bu tezin esas katkısı, çalışmanın öncelikli olarak Alman sermayesinin örgütlenmesi ve kurumsallaşmasına yoğunlaşması ve Alman nüfuzunun Osmanlı İmparatorluğu'nda yayılması için kullanılan araçların ve yöntemlerin belirginleştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Throughout the nineteenth century, the Ottoman Empire was in a process of integration into the world economy. This thesis endeavored to set the historical context, in which Germany became a capitalist European power and attempted to expand its area of economic influence into the Ottoman Empire for almost three decades. In analyzing the developments in the economic relations between the Ottoman Empire and Germany between the years of 1888 and 1914, it is argued that railway and other infrastructural transportation constructions, financed and operated by the Deutsche Bank and companies under its patronage, opened the way for further German involvement. The main concentration of this thesis is not to discuss German imperialism; rather, the objective of this thesis is to analyze the German involvement in Ottoman economic development between 1888 and 1914 by focusing on different domains of German economic activities, banking, railways, agriculture, and other investments, within the Ottoman Empire. In this thesis, primary and secondary sources are used to particularize some of the undertakings of the Deutsche Bank and its subsidiary company the Anatolian Railway Company in the Ottoman Empire. The major contribution of this thesis is its primary concentration on the organization and institutionalization of the German capital in the Ottoman Anatolia and its articulation of the tools and methods employed for broadening German involvement in the Ottoman Empire.