A look at indirect tax system in Turkey based on demand system estimation
Talep sistemi hesaplaması temelli, Türkiye'deki dolaylı vergi sistemine bir bakış
- Tez No: 231922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇAY ERUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Vergi sistemleri sadece devlet bütçesine gerekli olan gelirleri sağlamak üzere kurulmazlar. Genelde, bu sistemlere ülkedeki gelir dağılımı eşitsizliklerini azaltma yönünde bir yeniden dağıtım fonksiyonu da atfedilmiştir. Uygun bir biçimde tasarlanmış ve etkin bir şekilde yürütülebilen doğrudan vergileme sistemi direkt olarak şirketlerin ve gerçek kişilerin kazançlarından vergi alarak bu gelir dağılımı eşitsizliklerinin önemli bir bölümünün giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Ancak Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler, çeşitli sebeplerden dolayı, bütçeye gelir toplamak için doğrudan vergiler yerine dolaylı vergilere dayanmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki dolaylı vergi sistemini gelirin yeniden dağıtımı yönünden incelemektir. 2003'te geçerli olan dolaylı vergi sistemi için Marjinal Vergi Reformu Analizi uygulanmıştır. Türkiye'deki hanehalklarının tüketim kalıplarını inceleme ve gerekli fiyat esnekliklerini bulabilme amacıyla 2003 Hanehalkı Bütçe Anketi kullanılmıştır. 2003 yılında geçerli olan dolaylı vergilerin optimal olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Farklı seviyelerdeki hükümet eşitsizlik kaygısı parametrelerinde, aynı miktarda gelir, dolaylı vergi oranlarını değiştirerek elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Taxation systems are not established only to raise the necessary revenue for the government budget. A redistributive function is also generally attributed to those systems to alleviate income inequality problems. A properly designed and efficiently exercised direct taxation system can help to solve an important part of inequality by directly taxing individuals and corporates according to their earnings. However, developing countries, including Turkey, for several reasons, usually rely on indirect taxes rather than direct income taxes for the collection of the government revenue. The purpose of this study is to analyse the indirect taxation system in Turkey on distributional grounds. Marginal Tax Reform Analysis is applied for the indirect tax system in effect in 2003. 2003 Household Budget Survey of the Turkish Statistical Institute (TurkStat) is used in exploring the consumption pattern of the households in Turkey and obtaining the necessary price elasticities. The indirect taxes in 2003 are found not to be optimal. At different levels of inequality aversion for the government, the same amount of revenue can be raised by adjusting the indirect tax rates.