M&as and performance: A multi-method study on dynamics of success in post integration stage
Birleşme, devralmalar ve performans: Entegrasyon sonrası dönemi başarı dinamikleri üzerine çok-yöntemli bir çalışma
- Tez No: 231923
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ALPAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tezin amacı Türk iş çevresinden seçilmiş çeşitli vakaların birleşme-devralma sonrası performans dinamiklerinin incelenmesi ve literatüre dayanılarak geliştirilmiş bir modelle birleşme-devralma performansının açıklanıp açıklanamayacağının belirlenmesidir. En az bir tarafı uluslararası şirket olan üç birleşme-devralma anlaşmasının incelendiği araştırmada, orta ve üst düzey yöneticilere internet üzerinden anketler uygulanmış ve detaylı mülakatlar yapılmıştır. Bu çalışmanın belirleyici özelliklerinden biri bütünleyici ve tamamlayıcı bir yaklaşım sayesinde birleşme-devralma sonrası sürecin anket ve vaka analizi metodolojileri gibi çok yöntemli bir şekilde incelenmesidir. Öte yandan bu çalışma birleşme-devralma sonrası entegrasyon sürecinin daha iyi anlaşılması ve ortaklığın öngörülen başarılarının belirlenmesi için farklı literatür perspektiflerini birleştirmektedir.Bu çalışmanın önemi, birleşme-devralma sonrası başarı etkenlerine ait mevcut bilgi yapısını, bu süreçten geçen şirketlerin insan ve iş entegrasyonu perspektifi açısından incelemesi ve genişletmesinden kaynaklanmaktadır. Araştırma sonuçları kantitatif ve kalitatif analizler arasında harmoniye işaret etmekte ve bu da araştırmacıların ve uygulayıcıların birleşme-devralma sonrası dinamiklerini doğru olarak anlamalarına, değerlendirmelerine ve yararlanmalarına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to examine the dynamics of post-M&A performance in several cases selected within the Turkish business environment and it endeavors to determine whether M&A performance can be explained by a model developed from the literature. An e-survey to middle and upper level managers, as well as in-depth interviews were conducted to accomplish the research on three M&A deals with at least one side being a multinational company. Among the unique characteristics of this study are the integrative, holistic approach for understanding the post-M&A process by incorporating multiple methods of investigation such as survey and case study methodologies. Moreover the study incorporates different literature perspectives to get a better understanding of the post-M&A integration and to determine the precursors that lead to the perceived success of the partnership.The significance of this study is rooted in the fact that this research was conducted to integrate and extend the existing body of knowledge regarding the precursors of post-M&A success from the perspective of integrating the people and the tasks of the joining firms. The research findings demonstrate a harmony between the qualitative and quantitative analysis, which contribute to the potential awareness on accurately assessing, understanding, and utilizing post-M&A dynamics for both researchers and practitioners.