Hizmet işletmelerinde etkin maliyet tespiti ve bir uygulama örneği
Effective cost calculation in service enterprises and a case study
- Tez No: 207571
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL BÜYÜKMİRZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hizmet sektörü, genis çesitliligi ve istihdam potansiyeliyle ülkemizde ve tüm dünyada ekonominin temel taslarından birini olusturmaktadır. Günümüz teknoloji çagında, birçok sanayi isletmesi, tam otomasyonla üretim yapar hale gelmis ve sanayi sektöründeki isgücü ihtiyacı eskiye oranla oldukça düsmüstür. ste böyle bir ekonomik ortamda hizmet sektörü faaliyetlerinin insan merkezli olusu ve insanla karsılıklı iliski içersindeki üretim süreci, hizmetler sektörünün önemini, istihdam ve yaratılan milli gelir açısından her geçen gün artırmaktadır. Makro ekonomik yapı içersinde bu derece önemli olan hizmetler sektörü isletmelerinde, maliyetlerin dogru ve zamanında hesaplanması, bu hesapların denetlenmesi ve analiz edilmesi, sektörde saglıklı yönetim kararları alınması açısından büyük önem tasımaktadır. Ülkemizde hizmet isletmelerinin maliyet sistemlerine baktıgımızda, yöneticiler ve muhasebeciler tarafından maliyet hesaplarına yeteri kadar önem verilmedigi ve karar alma süreçlerinde maliyet verilerinden çok az faydalanıldıgı görülmektedir. Dogaldır ki hizmet isletmelerinde maliyet muhasebesi sorumluluklarını yerine getirebilmek için öncelikle hizmet maliyetlerinin dogru olarak hesaplanması gerekmektedir. Hizmet isletmelerinde maliyet sistemine, göz önünde bulundurulması gereken temel ilke, kurulacak modelle giderlerin mümkün oldugunca, ilgili gider yerlerine direkt olarak yansıtılmasını saglamaktır. Bunun saglanamadıgı durumlarda Endirekt nitelikteki giderlerin öncelikle ana faaliyet gruplarında toplanması ve oradan da ilgili personelin o faaliyetten yararlanma ölçütüne göre ilgili denetim islerine dagıtılması, klasik hacimsel dagıtıma göre daha gerçekçi maliyet hesapları ortaya çıkartacaktır. Bu tezde ileri sürülen maliyetleme modeli, tüm hizmet isletme türlerinde uygulanabilir oldugu iddiasını tasımamakla birlikte, mali müsavirlik /denetim, isletmeleri, hukuk büroları, sigorta isletmeleri gibi hizmetlerini belirli sözlesmelere dayanarak veren ve çok sayıda profesyonel kadro barındıran isletmeler için sözlesmeler (verilen hizmetler) bazında maliyetlerin hesaplanabilecegi ortaya konulmustu
Özet (Çeviri)
Service sector with its wide variety and employment potential, is one of the main components of the economy in our country and in the world. In today?s world, many industrial companies make production with full automation and the demand for labor force in the industrial sector has significantly decreased compared to the past. In such an economical environment, the man power based operations and production process in service sector rise the importance of service sector in terms of employment and national income. In service sector enterprises that are significantly important in the macro economy, -it is very important to calculate costs accurately and timely, -to audit and analyze these accounts for an healthy and effective decision making. When we look at the costing systems of service sector enterprises in our country, cost accounts are not considered important enough by managers and accountants and the usage of costing data is very low in decision making processes. Naturally service costs should be calculated accurately first in order to fulfill the requirements for cost accounting in service sector. In service sector enterprises, the main principle that should be considered is that expenses should be reflected as much as possible directly to the related places in the cost accounting system. In cases where that could not be assured, accumulating indirect expenses under the main operating groups first and then distributing to the related auditing functions according to the utilization by the related staff, provides more realistic cost accounts than classical capacity distribution. Although it does not say that the costing model argued in this thesis is applicable to all types of service sector enterprises, it demonstrates that costs can be calculated on contract basis in tax consultancy/auditing firms, law offices, insurances companies etc. where services are provided on contract basis and with professional staff.