Yeminli mali müşaivrlerin tasdik işlemlerinden biri olan ihracatta katma değer vergisi iadesi, hesaplanması, denetlenmesi, raporlanması ve bir uygulama
Value added tax refund at the export from accountant's approval operations's, calculate, control, report and a practice
- Tez No: 209366
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUNUS CERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
hracat, ülke ekonomisinin kalkınmasında en önemli faktörlerden birini teskil etmektedir. hracatın artması hem milli gelirin artmasında, hem de ülkenin dıs ticaret açıgının kapatılmasında büyük bir rol oynamaktadır. Gelismekte olan ülkeler açısından ihracat kalkınmanın baslıca unsurudur. Bu nedenle Türkiye'de ihracata verilen desteklerden biri olan hracatta Katma Deger Vergisi (KDV) iadesi incelemenin konusunu olusturmaktadır. Türkiye'de 3065 Sayılı Katma Deger Vergisi Kanunu 2/11/1984 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıs, 1/1/1985 tarihinden itibaren uygulanmaya baslanmıstır. Katma Deger Vergisi indirim mekanizması olan dolaylı bir vergidir. Özetle, tahsil edilen Katma Deger Vergisinden alımlar nedeniyle ödenen Katma Deger Vergisi indirilmekte, tahsil edilen KDV, ödenen KDV'den yüksekse fark vergi dairesine ödenmekte, düsükse sonraki dönemlere devredilmektedir. hracatçı isletmeler ise alımları dolayısıyla KDV ödemekte, ancak yurtdısı satıslarından KDV tahsil etmemektedir. Mal ve hizmetlerin nihai manada tüketildikleri veya faydalanıldıkları memlekette KDV 'ye tabi tutulması, KDV 'nin uygulandıgı tüm ülkeler tarafından benimsenen ve destinasyon (destination) ilkesi adı verilen temel ilkelerden biridir. Bu durum ihracatçılar açısından bir dezavantaj olarak görünmektedir. hraç konusu mal ve hizmetlerin KDV yükünden arındırılması ihracatçılar açısından bir gerekliliktir. Aksi halde uluslararası pazarlarda rekabet sansı azalmaktadır. Diger ülkelerin ihracatçıları KDV yükü tasımayan malları için düsük fiyat teklif ederken, Türk ihracatçıları ise KDV yüzünden yüksek fiyat uygulamak zorunda kalırsa ülkemiz aleyhine rekabet esitsizligi dogacaktır. hracatın KDV istisnası kapsamına alınmasında bu prensipten kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, KDV kanunumuzda ihracat teslimlerinde KDV hesaplanmaması ve ihraç edilen mallarla ilgili olan yüklenilmis KDV'lerin ihracatçıya iadesi gibi düzenlemelerin yapılması suretiyle tam istisna uygulaması saglayacak hükümlere yer verilmistir. hracat istisnasının düzenlendigi 3065 sayılı Katma Deger Vergisi Kanunu'nun 11. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendine göre, ihracat teslimleri KDV'den istisna edilmistir. Tam istisnada, KDV Kanunu 32'inci maddesinde düzenlendigi sekilde, istisna kapsamında mal ve hizmet teslim edenler KDV tahsil etmemekte, yüklendikleri KDV'yi ise indirimle giderememeleri durumunda, giderilemeyen kısım iade edilmektedir. KDV iadelerinde hem isletmeyi hem de devletin çıkarlarını gözetecek bir süreç yasanmasında YMM'ler en önemli rolü oynamaktadır. YMM'ler vergi idaresinin denetim yükünü azaltmakta ve iade islemlerinin hızlı bir sekilde sonuçlandırılmasını saglamaktadır. Bu çalısmada KDV iade sürecinde YMM'ler tarafından yapılan denetimler ve raporlama süreci ile KDVK kanununda ki düzenlemelere yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Exportation has constituted one of the most important factors in the development of the national economy. Growth of exports takes a big part not only being increased of the national income but also being redressed of the foreign?trade deficit. For the developing countries, exportation is the basic component of the improvement. That?s why, export tax refund, which becomes one of the support given to the exportation in Turkey , forms the subject of the thesis. In Turkey, Law No.3065 Value Added Tax (VAT) had been appeared in the official gazette on dated 02/11/1984 and has been started to execute from 1985,Januaray 1th.VAT ,which has discount function, is an indirect tax. In summary, paid VAT is being decreased because of deductions from collected VAT and if the collected VAT is high than the paid VAT, the difference has been paid to the tax administration office, however the difference has been deferred to the next period of the account whether the collected VAT is low than the paid VAT. Export companies have paid VAT because of their purchases, but VAT has not been collected from the exportation sales. Undergoing VAT of the goods and services, which have been consumpted in the meaning of the final consumption in that country, is one of the basic principle named as `? destination principle `? adopting by all VAT applying countries. This circumstance is being accepted as a disadvantage for the exportation companies. The purifications from VAT of the goods and services related with export is a necessity for the exportation companies. Otherwise, rival business chance will be decreased in the international markets. When the export companies from other countries can offer the low price for the goods which are not related with VAT, if the export Turkish companies could offer the high price for the goods because of VAT, the inequality of the competitiveness will be existed against our country. To be included the exportation in the VAT exemption law has also emanated from this principle. Because of that, the rules, which are being allowed the full exceptions process with making arrangement such as not to get VAT in the export sales and to refund VAT payment to the exportation companies related with the export goods, have been put in our VAT law. According to the composing of the export exception in the (a) paragraph of the 1st section of the 11th article in Law no: 3065 the VAT law, the export sales are free VAT law. In the full exceptions; those ,who sale the export goods in the frame of the exception ,do not get VAT according to the 32nd article in the VAT law and the difference has been given in case VAT will not be cleared with the difference. In the tax refund, the chartered accountants have taken an important place when it is time to undergoing the process in order to look after both company interest and government interest. The chartered accountants have decreased the load of the financial control system and provide fastly the effect of the tax refund. You can find in my thesis that the process of the report and control by doing the chartered accountants in VAT refund process and amendments in the VAT law.