Evaluating the dynamics of strategic alliances in Turkey: The impact of firm- and relationship-specific factors on alliance performance
Türkiye'deki stratejik işbirliklerinin dinamiklerinin değerlendirilmesi: Firma ve ilişkiye yönelik faktörlerin işbirliği performansı üzerindeki etkisi
- Tez No: 231924
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ALPAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki stratejik işbirliklerinin dinamiklerini incelemektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de işbirliklerine giriş sebepleri ve tercih edilen işbirliği türleri gibi genel özelliklerin incelenmesi, firmaya yönelik faktörler (işbirliği odaklılık ve işbirliği ortağını seçme kriterleri) ve ilişkiye yönelik faktörlerin (işbirliği ortağı ile stratejik uyum, kültürel uyum, organizasyonel uyum) işbirliğinin performansına etkilerinin araştırılması ve ortağın güvenilirliğinin, ilişkiye yönelik faktörler ile performans arasındaki aracı rolünün analiz edilmesidir. Araştırma modeli, hem sermaye yatırımlı işbirlikleri (ortak girişimler), hem de sermaye yatırımı olmayan işbirlikleri (sözleşmeli işbirlikleri) dahil olmak üzere, Türkiye'deki 106 stratejik işbirliğinden toplanan veriler kullanılarak test edilmiştir.Analiz sonuçları, işbirliği odaklılık, stratejik uyum ve organizasyonel uyumun işbirliği performansına olumlu etki ettiğini; kültürel uyumun ise ortağın güvenilirliği ile pozitif bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Işbirliği ilişkisinin yeni olduğu dönemlerde, stratejik uyum işbirliği performansına etki ederken, işbirliği süresi uzadıkça, ortaklar arası organizasyonel uyumun performansa etkisi belirgin olmaktadır. Ayrıca, işbirliğinin süresi uzadıkça, ortaklar arasındaki stratejik uyum ve kültürel uyum da artmaktadır. Firmanın işbirliği odaklı olması ise, hem kısa, hem uzun ilişki sürelerinde performansa olumlu etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the dynamics of strategic alliances in Turkey, through exploring the general characteristics of alliances, such as motives and forms of cooperation, and investigates the impact of firm-specific factors (i.e., alliance orientation and partner selection criteria) and relationship-specific factors (i.e., strategic fit, cultural fit and organizational fit) on alliance performance, as well as assesses the mediating role of trust between relationship-specific factors and alliance performance. The model is tested using data from 106 strategic alliances in Turkey, including both equity alliances (joint ventures) and non-equity alliances (contractual alliances).The results indicate that, alliance orientation, strategic fit and organizational fit lead to superior alliance performance, and that cultural fit is positively related to partner trustworthiness. Strategic fit is significantly related to alliance performance when the relationship length between partners is relatively shorter. When the relationship gets older, organizational fit significantly affects alliance performance. Furthermore, results show that as the relationship length of a strategic alliance increases, strategic fit and cultural fit levels between partners also increase. Regardless of the relationship length, alliance orientation is always positively related to alliance performance.