Akustik temel ses bilgisi ve radyo yayın stüdyolarının akustik özellikleri
- Tez No: 23194
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Bu çalışma, temel ses bilgisi ve radyo yayın stüdyolarının akustik özellikleri hakkındadır. Akustik tasarım sadece stüdyoların tasarımını değil aynı zamanda stüdyonun içindeki ve dışındaki kaynaklardan oluşan istenmeyen fon gürültüsünü ve stüdyo ile diğer alanlar arasındaki ses il et imini de kapsar. Mimari akustiğin hedefi, dış gürültüden uzak bir ortamda estetik müzik kalitesini ve anlaşılabilir konuşmayı verecek şekilde bir yapının tasarımlanmasıdır. Kalitenin son değerlendiricisi daima kulak olmalıdır ve bütün ölçme metodları, akustik tesirler ve tasarım metodları son olarak onun değerlendirmesine karşı test edilmelidir. Bunun için, ilk olarak sesin karakteristiklerini ve insanlar tarafından nasıl algılandığını ve ikinci olarak da stüdyoların akustik özelliklerini çok iyi bilmek gerekmektedir. çalışma yedi bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde temel ses bilgisi ve sesin karakteristikleri incelenmiştir, ses yüksekliği ve gürültü ölçütü, serbest alanda sesin yayılması, yankılanım alanında sesin yayılması, sırasıyla ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde verilmiştir. Radyo stüdyolarının tasarımı beşinci bölümde verilmiştir. Akustik ölçüler ve ölçü sonuçları altıncı bölümde verilmiştir, son bölümde genel bir değerlendirme yapılmış olup sonuç bölümü verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study is about fundamental sound knowledge and the acoustic properties of radio broadcasting studios. Acoustic design covers not onyl the properties of the studio but also the unwanted background noise from sources inside and outside it and the transmission of sound between studios and other areas. The goal of architectural acoustics is to desing a structure in such a manner that it will contribute to speech intelligibility and to the esthetic qualities of music in an environment free from external noise. The ear must always be the ultimate judge of quality and all methods of measurements, acoustic theories and methods of design must ultimately be tested against its judgements. Because of this, it is necessary to know at best, firstly, the characteristics of sound and how it is percepted by human and secondly, the acoustic properties of the studios. The study consists of seven chapters, in the first chapter, fundamental sound knowledge and the charateri sties of sound were investigated. Loudness andvıı Noise criteria, sound propagation in free space, sound propagation in reverberant field are investigated in second, third, and fourth chapters respectively. The desing of radio studios was given in the fifth chapter, and the acoustic measurements and the results of these measurements were given in chapter sixth. în the last chapter, a general appraisal was done and a conclusion part was given.