Elektronik devrelerin bilgisayarla çözümleri
  1. Tez No: 23195
  2. Yazar: İLHAN MARAŞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada.,transistörün çalışma noktasının kararlılığı ile temel bir yükselteç devresi olan ortak emi teri i devrenin aşağıdaki bölümlerde belirtilen analizleri bilgisayar yardımı ile yapılmıştır. Çalışma altı bölümden meydana gelmiştir.Birinci bölümde transistorun kutuplandın İması; ikinci bölümde transistorun çalışma noktasının kararlılığı; üçüncü bölümde h parametreleri ile a.c analiz yöntemi ;dördüncü bölümde ortak emiterli yükselteç devresindeki emiter direnci ve köprüleme kapasitesinin yükselteç devresi üzerindeki etkileri ;beşinci bölümde yükseltecin frekans cevabı ile kazanç-frekans eğrisine giriş.çıkış ve köprüleme kapasitelerinin etkileri ve altıncı bölümde ise kasket yükselteçlerde bant genişliği konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT in this study,the stability of operation point of the transistor,and a common emither circuit,which is a basic amplifier circuit,analyses presented below chapters were done with the aid of personal computer. This study was consists of six chapters, in chapter one,the polarize of a taransistor;in chapter two,the stability of the de operation of the transistor;! n chapter three, a c analysis method by h parameter;! n chepter four,the effections of the common emitter amplifier circuit on the amplifier circuit;in chapter five, the frequency response of the amplifier and the effection of the input, output and by-pass capacitors on the gain-frequency plot and finally, in chapter six,bandwidth of the cascade amplifiers was investigated.