A New double hybrid computer system to analyse natural connection heat transfer
Doğal taşınımla ısı iletiminin incelenmesine yönelik yeni bir iki kat melez bilgisayar sistemi
  1. Tez No: 47304
  2. Yazar: MURAT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ SARYAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
öz DO?AL TAŞINIMLA ISI İLETİMİNİN İNCELENMESİNE YÖNELİK YENİ BİR İKİ KAT MELEZ BİLGİSAYAR SİSTEMİ SÖNMEZ, Murat Doktora Tezi, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Nuri SARYAL Şubat, 1995, 151 sayfa Sayısal çözüm yöntemlerine uygunluğu, harfsal-sayısal çıktı alabilme olanakları, görüntü yetisi ve diğer bazı üstünlükleri nedeni ile programlanabilir sayısal bilgisayarlar son 20 ~ 25 yıldır geniş bir uygulanma sahası bulurken klasik analog bilgisayarlar giderek önemlerini yitirdi. Bununla birlikte karmaşık ısı ve kütle iletimi olaylarının incelenmesi, yanhzca herhangi bir ıraksama ve kararsızlık sorunu olmaması durumunda sayısal yöntemler kullanılarak, son derece yüksek işlem hızı ve hafıza kapasitesine sahip süper sayısal bilgisayarlar yardımı ile mümkün olmaktadır. Bu yöntemlerde yer ve zaman değişkenleri sonlu farklar halinde ele alınabilmektedir. Bunlar ise çözümlerin sürekli olmasını önlemekte ve hatalara neden olmaktadır. Sayısal yöntemlerin doğruluğunu, daha küçük farklar alarak artırma çabalan ise bazı kararsızlık sorunları doğurmakta ve ayrıca çok daha fazla bilgisayar kapasitesi gerektirmektedir.Elektronikteki son ilerlemeleri analog hesaplayıcılara uygulayarak ve analog hesaplayıcıları elektronik benzeşimleyiciler ve sayısal bilgisayarlarla hirloştirm-nlr hn gihi snmnlnnn iistflsinnVn gplinmffsi prensip olarak mümkün görülmektedir. Bu çalışmada zamana bağlı taşımınla ısı iletiminin incelenmesi için yeni bir“iki kat-melez”bilgisayar sunulmaktadır. Bu amaçla elektriksel andınm yöntemini uygulayarak bir“elektronik-melez”bilgisayar ilk kez oluşturuldu. Önerilen sistem iki boyutlu bir kare ortamdaki doğal taşmımla ısı iletimi olayı için denendi. Yapılan deneylerde, analog çarpıcı ve yükseltici tümleşik devrelerin çalışma aralıklarının getirdiği sınırlamalar nedeni ile çok küçük mertebedeki sinyaller ölçülemedi. Temel prensipleri ve uygulama detayları verilen sistemin ancak Boussinesq yaklaşıklaştırmasmın uygulanması ve analog çarpıcıların yerine mikroişlemcilerin kullanılması halinde çalışabileceği sonucuna varıldı. Anahtar Kelimeler : Elektriksel Andınm, Elektronik Benzeşimleme, Doğal Taşınımla Isı ve Kütle İletimi. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 625.04.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A NEW DOUBLE HYBRID COMPUTER SYSTEM TO ANALYSE NATURAL CONVECTION HEAT TRANSFER SÖNMEZ, Murat Ph.D. Thesis in Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Nuri SARYAL February, 1995, 151 pages While the programmable digital computers have found a wide field of application for 20 ~ 25 years because of their versatility for numerical solution techniques, alpha-numeric printout facilities, display and some other advantages, the analog computers in their classical forms have lost their significance. However, analysis of complicated heat and mass transfer phenomena becomes possible only in the absence of any divergency and instability problems by following numerical methods and using super digital computers having extremely high process speed and memory capacity. In these methods, both space and time variables are discretized. Such discritization prevents the solution from being continuous and causes extra error terms. On the other hand, struggles to increase the accuracy of the numerical methods by taking smaller increments usually introduce some instability and also require much more computer capacity and time. mIt appears that it is going to be possible to overcome these difficulties by applying the recent progresses in electronics to analog computers and combining thp.m with f.lftrtrnnir; simulators and digital mmpntftrs. Tn this study a new double- hybrid computer is proposed for analysing unsteady state convective heat transfer phenomena- With this aim an electronic analog hybrid computer, was constructed for the first time by applying the electrical analogy method. The proposed system was tested for natural convection heat transfer phenomena in a square 2D enclosure. Due to the limitations in the operation ranges of the analog multipliers and amplifiers the necessary signals took very small values which could not be sensed. It is believed that the proposed model, for which basic principles and application details are given, can be used only if Boussinesq approximation is applied and the analog multipliers are replaced by microprocessors. Keywords : Electrical Analogy, Electronic Simulation, Natural Convection Heat and Mass Transfer. Science Code: 625.04.02 IV