Diyotlu rezistif devrelerin bilgisayar çözümlemesi
- Tez No: 79360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Devre analizinde rezistif devrelerin çözümünü elle yapmak bir yere kadar kolay olabilir. Fakat devrenin göz sayısının artması durumunda çözümlemede ortaya çıkan zorluklar insan boyutlarını aşmaktadır. Bu devrelere birde diyot ilave edildiğinde çözüm daha da zorlaşır. Bu zorlukları aşmak ancak bilgisayar programcılığı ile mümkün olur. Bilgisayar programlaması bu zorlukların hızlı ve güvenilir aşılmasını sağlar. Devre çözümlerinde bir devre için değişik diyot bağlantılarının denenmesi gerekebilir. Değişik her diyot bağlantısında devrenin çözüm sonucu da değişir. Program yardımıyla devre için girilen her türlü diyot bağlantısı sonucunda çözüme hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşmak mümkündür. Diyotlu rezistif devrelerin çözümünde değişik sistematik yollar vardır. Bu çalışmada devre çözümü için çevre akımları yöntemi kullanılmıştır. Programın algoritması ve çözüm mantığı bu yöntemi kullanmaktadır. Programlama dili olarak ta Turbo C dili kullanılmıştır. Yapılan bu program günümüzde her bilgisayarda bulunan Windows işletim sistemi altında rahatlıkla kulanılabilir. Bu programla diyotlu rezistif devreler sistematik yollarla çözülür. Böylece bazı deneylerin sonuçlarını önceden kestirmek mümkün olacaktır. 20.05.1998 İbrahim PEHLİVAN vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sometimes, it could be easy to solve resistor circuits by hand in circuit analysis. But in the case of increasing number of circuit loops, the difficulties are beyond the human capabilities. Adding a diode to these circuits makes solution more compilicated too. It is only possible to overcome these difficulties by computer programming. Computer programming makes sure to overcome these difficulties in a faster and reliable way. In solving circuits, it could be necessary to use trial and error method with different diode connections for a circuit. Different result is obtained for each different diode connection. With the help of computer program, it is possible to reach a reliable and faster solution for a circuit for every diode connection. There are different systematic ways in solving resisting circuits with diode. In this study, megh current metod is used for the circuit solution. The algorithm uses this method. As a programing language, Turbo C is used. This program can be easily used under windows operating sistem in every computer. With this program the resistor circuits are solved in a systematic way. Consequently it become possible to predict some experiment results before. 20.05. 1 998 İbrahim PEHLİVAN vuı