Web 2.0 and SOA based application development
Web 2.0 ve servis odaklı mimari tabanlı uygulama geliştirme
- Tez No: 231950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL EGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnternet kullanımı arttıkça ve web teknolojileri geliştikçe, daha fazla insan İnternet üzerinden yazılım kullanmaya başladı. Web üzerinde yazılım kullanmanın makinadan bağımsız olması, kurulum gerektirmemesi ve kolay olması nedeniyle; web ve masaüstü uygulamaları arasındaki fark azaldı. Web teknolojilerinin kullanım alanı arttıkça, geliştirme çalışmaları hızlandı ve daha fazla insan web üzerinde yaratıcı, kolay kullanımı olan ve akıllı yazılımlar geliştirme üzerine çalışmaya başladı.Bu tez bahsi geçen web uygulamalarının altında yatan temel fikirleri(Web 2.0 ve Servis Odaklı Mimari) konu almıştır. Tezde teknolojiler araştırılmış, kullanıma hazır sistemler ve kütüphaneler incelenmiştir. Sonuç olarak, seçilen kütüphaneler ve sistemler kullanılarak, ilerideki geliştirmeleri kolaylaştıracak yeni bir sistem yaratılmıştır. Web 2.0, Servis Odaklı Mimari ve yeni sistemin faydalarını göstermek amacıyla; seçilen tüm kütüphaneleri bir araya getirip kullanan bir demo uygulaması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As Internet usage increases and web technologies evolve, more and more people start using software over the Internet. The gap between the web and desktop applications decreases due to the fact that the usage of the software is machine independent on the web; no setup is required and it?s easy. With the widening area of web technologies? usage, the development efforts and technologies advance and more people start to work on creating innovative, easy to use and smart software on the web.This thesis focuses on the most important the concepts that lie under these web applications (Web 2.0 and SOA). In the thesis, the technologies are researched, the ready to use frameworks and libraries are analyzed. As a result, a new framework is built with the chosen libraries for making future developments easier. In order to show the benefits of the Web 2.0 & SOA approach and framework?s capabilities, a demo application is developed that integrates and uses all the chosen libraries for this purpose.