Modern self and social imaginary: Civil society organizations as the agents of fashioning modern mothers
Toplumsal tahayyül ve modern kişi: Modern annelerin biçimlendirici acenteleri olarak sivil toplum örgütleri
  1. Tez No: 231949
  2. Yazar: ZİYA TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT OKÇABOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma temel olarak sivil toplum örgütlerinin (STK) toplumda mikro düzeyde çalışma şekillerini tartışmaktadır. Bu tartışmaya dayanarak çalışma, Türk modernleşmesi çalışmalarında eksik kalan bir bölüm olan Türk modernliğinin mikro seviyede sorgulanmasını önermektedir. Özellikle 1999 Marmara Depreminden sonar, STK'lar özgün tahayyüllerin yayıldığı ve insanlara sosyal hizmetleri sağlayan mekanizmalar olarak gözüktüler. Orta sınıfın toplumun belli alanlarını dönüştürme arzusunu seslendirmeye başlaması da aynı süreç içerisinde olmuştur. Bu çalışmanın vakası AÇEV'dir (Anne Çocuk Eğitim Vakfı). Çalışma AÇEV'e müdahale alanı yaratan ve çocukların normal gelişimi ve anneliğin modernleştirilmesi söylemleri ile dolaşıma sokulan ve ifade edilen tahayyülünü analiz etmektedir.Bu çalışmanın analizleri üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, AÇEV'in toplumsal tahayyülü yorumlanmıştır. Yorumlama sürecinde, AÇEV'in programlarında kullanılan projeleri ve teknikleri yönetimsellik çalışmaları tarafından sağlanan analitik araçları kullanarak sorunsallaştırdım. Analizlerin ikinci bölümünde, modern annenin biçimlendirildiği bir mekanizma olarak Ana Çocuk Eğitimi Programı ile ilgilendim. Son olarak, üçüncü bölümde, programın etkilerini görmek için programa katılan annelerle yaptığım görüşmeleri yorumladım.
Özet (Çeviri)
This study basically argues the ways of operation of civil society organizations (CSOs) on micro-level of society. Based on this discussion, it offers to interrogate the micro-levels of Turkish modernity which also has been a missing part in the research of Turkish modernization. Particularly after the Marmara Earthquake of 1999, CSOs have appeared as mechanisms which provide social services to people and disseminate peculiar imaginaries. It also the same process through which middle classes has begun to voice their desire to transform particular domains of society. This case of this study is on AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı). It analyzes the imaginary of AÇEV which opens up a ?space of intervention? and is articulated through discourses of the normal development of children and modernizing motherhood.The analyses of this study consist of three parts. In the first part, the official social imaginary of AÇEV is interpreted. In the process of interpretation I problematized the projects and techniques deployed in AÇEV programs via using analytical tools provided by governmentality studies. Second part of the analyses is concerned with AÇEV?s Mother Child Education Program (MOCEP) as a mechanism to fashion modern mother. Finally, at the third part, I interpreted the interviews that I have conducted with the mothers who has participated in MOCEP to see the effects of program.