Eye movement patterns for own- and other-race faces
Kendi- ve diğer-ırk yüzlerde göz hareketi yapıları
  1. Tez No: 231954
  2. Yazar: AYŞE ÇAĞLAR TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞECAN BODUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
The aim of this present thesis was to investigate where people direct their overt attention while learning and recognizing own- and other-race faces. Previous studies consistently found that people are better at recognizing own-race faces than other-race faces; a phenomenon mostly referred to as the ?own-race bias?. Recent evidence also showed that own-race faces are processed more holistically than other-race faces. I predicted that Caucasian participants would process Caucasian faces holistically, and process Asian faces more analytically. In all of the experiments, I used an old/new recognition task to measure the own-race bias effect. In Experiments 1-4, the aim was to obtain own-race bias in a Turkish sample with various parametric manipulations. Contrary to what was expected, Turkish participants did not recognize own-race faces better than other-race faces in any of the experiments. In Experiment 5, similar results were obtained in a Dutch sample. In Experiment 6, eye movements were recorded as participants learned and recognized own and other face races. I mainly found that eye-movement patterns did not vary systematically as people encoded own versus other-race faces; however, there were individual differences in the extend to which people were categorized as holistic or analytical processors. In addition, using similar face processing strategies during encoding and recognition increased the likelihood of giving correct responses during recognition.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın amacı kişilerin kendi ırkından ve başka ırklardan yüzleri öğrenirken ve hatırlarken dikkatlerini nereye yönlendirdiklerini incelemektir. Önceki çalışmalar kişilerin kendi ırklarından olan yüzleri diğer ırkların yüzlerine göre daha iyi hatırladıklarını bulmuşlardır; genellikle ?kendi ırk yanlılığı? olarak belirtilen olgu. Yeni bulgular, kendi ırk yüzlerin diğer ırk yüzlere göre daha holistik işlendiğini göstermiştir. Beyaz katılımcıların Beyaz yüzleri holistik işleyecekleri ve Asyalı yüzleri daha analitik işleyecekleri öngörülmüştür. Yapılan bütün deneylerde, kendi ırk yanlılığı etkisini ölçmek için eski/yeni tanıma testi kullandım. Deneyler 1-4 için, amaç Türk örneklemde farklı parametrik uygulamalarla kendi ırk yanlılığını bulmaktı. Beklenenin aksine Türk katılımcılar hiçbir deneyde kendi-ırk yüzleri diğer-ırk yüzlere göre daha iyi hatırlamamışlardır. Deney 5?te benzer sonuçlar Hollandalı bir örneklemle bulunmuştur. Deney 6?da katılımcıların kendi-ırk ve diğer-ırk yüzleri öğrenirken ve hatırlarken göz hareketleri kaydedilmiştir. Genel olarak, kişiler kendi-ırk ve diğer-ırk yüzleri kodlarken göz hareketi yapılarının sistematik olarak değişmediği bulunmuştur; fakat kişileri holistik ve analitik olarak kategorize edebilmemi sağlayan kişisel farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca, kodlama ve tanıma süresinde benzer yüz işleme stratejisi kullanma tanıma sırasında doğru cevap verme olasılığını artırmıştır.