Gelişmekte olan ülkelere yönelik finansal sermaye hareketleri ve krizler
Financial capital movements to developing countries and crises
- Tez No: 231955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı 1990'lı yıllarda gelişmekte olan ülkelerde yaşanan ekonomik krizleri uluslararası sermaye hareketlerinin krizlerdeki etkisini dikkate alarak incelemektir. Çalışmada öncelikle uluslararası sermaye hareketleri kavramı ve gelişimini etkileten faktörler incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde uluslararası sermaye hareketlerinin ekonomiye etkileri anlatılmaya çalışılmıştır. Burada özellikle sermaye hareketlerinin krizlerle ilişkisi ele alınarak sınıflandırılmasına çalışılmıştır. Bunun için sermaye hareketlerinin kriz göstergeleri ile ilişkisi belirlenerek, ekonomik krizleri açıklayan modellerle ilişkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise bazı gelişmekte olan ülkelerde yaşanan ekonomik krizler incelenmiştir. Söz konusu krizler analiz edilerek hangi kriz modelleriyle açıklanabileceği anlatılmıştır. Sonuçta krizlerin gelişimleri sırasında uluslararası sermaye hareketleri ile etkileşimi krizlerdeki etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the economic crises in developing countries in 1990?s with considering international capital movements to these countries. In the study firstly, concept of international capital movements and the factors which effects to international capital movements was examined. In the second part of the study, the effects of international capital movements on economy were explained. In this part also economic crises was defined and classified with the help of international capital movements. Economic crisis indicators which developed for suggesting crisis was researched and the relationship between capital movements and crisis indicators was showed to find the working principles of economic crisis models.In the last part of this study, economic crises in some chosen developing countries examined. The economic crises were defined and determined the crisis models that explain those crises. Eventually interaction of international capital movements and economic crises was tried to find and show, in progress of economic crisis.