Uluslararası belgeler ve Türk Hukukunda çocuğun eğitim hakkı
The education right of child at international documents and Turkish Law
  1. Tez No: 231990
  2. Yazar: AYŞEGÜL ZEYREK GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ŞEVKİ HAKYEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Uluslararası belgeler ve Türk hukuku ışığında çocuğun eğitim hakkının irdelenmesi burada sunulan Yüksek Lisans Tezinin konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda öncelikle çocuk ve çocuk hakları kavramları ile tarihçeleri, çocuk haklarına ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemeler ele alınarak konuya ilişkin çeşitli görüşlere yer verilmiştir.Çalışmaya temel oluşturan çocuğun eğitim hakkı konusu ikinci bölümde ele alınmıştır. Bu bölümde öncelikle eğitim ve eğitim hakkı kavramları açıklanıp eğitim hakkına ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemelerin genel değerlendirmesi yapıldıktan sonra, çocuğun eğitim hakkı irdelenmiştir.Hukuk alanında oldukça yeni sayılabilecek çocuğun eğitim hakkı konusunun açıklık kazandırılması gereken soruları mevcuttur. Çocuğun eğitim hakkı, bugüne kadar çok sayıda araştırmacı tarafından farklı yönleriyle ele alınmıştır. Burada sunulan çalışmada çocuk hakları bağlamında eğitim hakkı ile ilgili sorulara Türk hukuku ve uluslararası hukuk açısından cevaplar bulunması, bunların genel değerlendirmesinin sunulması amaçlanmıştır. İşte bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmada tartışmalar değerlendirilmiş, bazı bölümlerde kendi görüşlerimize yer verilmiş, yeni öneriler getirilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the post graduate thesis presented here is studying the education rights of children under the light of international documents and Turkish law. In this sense, youngsters and children right concepts along with the brief historical account and national and international regualations on children rights are previously evaluated and various views about the matter have been presented.The subject of children education right which is the major study subject is discussed in the second part of the study. In this part are previously education and education right concepts explained and after the general evaluation of national and international regulations on education right, the education right of youngster has been examined.The education right of children that will be accepted new in the field of law has some questions which have to be clarified. The education right of children has been investigated by many researchers from many different aspects. This study aims at answering the questions on education right of children in terms of national and international law regulations and a general evaluation of these results. Thus, the discussions performed in the diection of this aim have been evaluated, in some parts are our personal opinions added and new views are tried to be proposed.