Okul öncesi çocukların ahlaki yargı düzeyleriyle kişilerarası problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the levels of moral judgment and interpersonal problem solving skills of preschool children
  1. Tez No: 419432
  2. Yazar: MUKADDER DİLBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönemdeki çocukların ahlaki yargı düzeyleri ve kişilerarası problem çözme davranışları arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Ankara il merkezinde bünyesinde en az 5 bağımsız anaokulu bulunduran ilçelerdeki bağımsız anaokullarına devam eden 4-5 yaş grubu 9048 çocuk oluşturmuştur. Araştırma problemlerine en uygun örneklemin seçilmesi için tabakalı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Toplam örnek hacmi tabakalara ağırlıkları oranında dağıtılmıştır. Buna göre Altındağ'dan 36, Mamak'tan 19, Çankaya'dan 36, Etimesgut'tan 69, Keçiören'den 37, Sincan'dan 27, Yenimahalle'den 41 olmak üzere toplam 265 çocuk örnekleme dahil edilmiştir. İlçelerde uygulama yapılacak okullar ise rastgele olarak belirlenmiş olup, her ilçeden 3 okul olmak üzere toplam 21 okul ile çalışma yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Shure (1974) tarafından geliştirilen Dinçer (1995) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan 'Okul öncesi Kişilerarası Problem Çözme Testi' ve Çapan (2005) tarafından geliştirilen“Ahlaki Yargı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerine göre verilerin normal dağılıp dağılmadığı test edilmiş ve Okul öncesi Kişilerarası Problem Çözme Testi'nden elde edilen verilerin normal dağılım gösterdiği saptanmıştır. Bu nedenle iki gruplu karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler t testi üç ve daha fazla gruplu karşılaştırmalarda ise tek faktörlü varyans analizi testi kullanılmıştır. Varyansların homojenliğini test etmek amacıyla Levine testine bakılmıştır. Ahlaki Yargı Ölçeği'nden elde edilen normal dağılmayan verilerde ise iki gruplu karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla gruplu karşılaştırmalarda Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla ise Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, çocukların ahlaki yargı ölçeğinin alt boyutları ve toplamından aldıkları puanları ile kişilerarası problem çözme testi anne çözüm ve toplam çözüm puanları arasında düşük düzeyde pozitif yönde bir ilişki olduğu görülürken, akran zorlayıcı çözüm puanları ile aile kuralı ve sosyal yardımlaşma puanları arasında negatif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır (p.05). Çocukların kişilerarası problem çözme testi alt boyutlarından ve toplamından aldıkları puan ortalamaları yaşları, okul öncesi eğitime devam etme süreleri, anne ve babalarının yaşları eğitim durumları, babaların meslekleri göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir (p.05). Çocukların ahlaki yargı düzeyleri yaşlarına, annelerinin yaş ve mesleklerine, anne ve babalarının eğitim durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir (p.05).
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to examine the relationship between the levels of moral judgment and interpersonal problem solving skills of preschool children. The population of the study was composed of 9048 4-5 years old preschool children who continued public pre-schools between the 2014 and 2015 in districts of the Ankara province where there were at least five public pre-schools. Stratified sampling technique was used in order to choose the most suitable samples. The total sample volume was distributed to the layers in proportion to their weight. Thus, totally 265 children were included in the study (36 children in Altındağ, 19 children in Mamak, 36 children in Çankaya, 69 children in Etimesgut, 37 children in Keçiören, 27 children in Sincan, 41 children in Yenimahalle). The schools in the districts were determined randomly and totally 21 pre-schools (3 schools in each district) were included in the study. In the study, the 'Personal Information Form', 'Preschool Interpersonal Problem Solving Test' which was developed by Shure (1974) and adapted to Turkish by Dinçer (1995) and 'Moral Judgment Scale' which was developed by Çapan (2005) were used. Whether or not the data were distributed normally was examined and it was detected that the data obtained from the Preschool Interpersonal Problem Solving Test was distributed normally. Therefore, the independent samples Student-t test was used to compare the two groups to each other and the single factor analysis of variance test was used to compare the differences between multiple groups. Levine test was used in order to test the homogeneity of the variances. Mann-Whitney U test was used to compare the two groups in data which were not normally distributed. Besides, Kruskall-Wallis H test was used to compare the three or more groups. Pearson correlation test was used to determine the association between the variables. According to the results of the study, there was a positive and low level association between the total scores obtained from the sub dimensions of children's moral judgment scale and the mother and total solution scores of the interpersonal problem-solving test (p.05). Mean scores of children obtained from the total and the sub dimensions of the interpersonal problem solving test changed significantly according to their ages, duration of the preschool education, ages and the education status of their parents and the occupation of their fathers (p.05). The moral judgment levels of children changed significantly according to the age and the occupation of their mothers as well as the education status of their mothers and fathers (p.05).