Karşılıklı öğretim tekniğinin hafif derecede zihin engelli öğrencilere okuduğunu anlama becerilerinin öğretiminde etkililiğinin ve sürekliliğinin incelenmesi
The effectiveness of reciprocal teaching method on mild intellectual disabled students? reading comprehension skills
  1. Tez No: 232001
  2. Yazar: İSA BİRKAN GÜLDENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVHİDE KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Zihin engelli çocuklara okuduğunu anlama becerilerini etkili bir şekildekazandırmada uygun öğretimsel strateji, yöntem ve teknikleri kullanmanınbüyük önemi vardır. Anlamanın öğretimi sırasında kullanılan pek çok öğretimyöntem ve tekniği bulunmaktadır.Okuduğunu anlama öğretiminde etkili olan tekniklere bakıldığında ise;karşılıklı öğretim tekniğinin (Reciprocal teaching) zihin engelli öğrencilerinokuduğunu anlama becerisi üzerinde etkili olan bir teknik olduğugörülmektedir. Bu teknik 1984 yılında Anne Marie Palinscar tarafındanokuduğunu anlamayı arttırma amacıyla geliştirilmiştir. Tekniğin temel amacıokuduğunu anlamayı geliştirmek için öğrenci ve öğretmeni iş birliği ve uyumiçinde çalıştırmaktır. Her sınıf ve seviyedeki tüm hikâyelerle kullanılabilen buteknik, okuduğunu anlama becerisinin geliştirilmesi için kullanılan etkili birtekniktir. Karşılıklı öğretim, okuduğunu anlamaya bilişsel ve üst bilişselöğretimi dâhil eden bir müdahaledir. Hedef kitle, yeterli okuma performansınasahip olan ama zayıf anlama düzeyindeki çocuklar olmuştur.Literatüre baktığımızda karşılıklı öğretim tekniğinin hafif derecede zihinengelli öğrencilere okuduğunu anlama becerisi öğretiminde etkili olduğuaçıkça görülmektedir. Fakat Türkiye'deki alan yazın incelendiğinde ise karşılıklıöğretim tekniğiyle çalışılan okuduğunu anlama becerisini geliştirme amaçlıdaha önce yapılmış herhangi bir araştırma bulunmadığı görülmüştür. Sonuçolarak hafif derecede zihin engelli öğrencilerin okuduğunu anlama becerisiniöğrenmelerinde karşılıklı tekniğinin etkili olup olmayacağının araştırılmasıgerekmektedir.Bu gereklilikten yola çıkarak; karşılıklı öğretim tekniğinin hafif derecedezihin engelli öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinin geliştirilmesindeetkililiğinin ve sürekliliğinin incelenmesi bu çalışmanın probleminioluşturmaktadır.Bu araştırmanın genel amacı karşılıklı öğretim tekniğinin hafif derecedezihin engelli öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinin geliştirilmesindeetkililiğini ve sürekliliğini incelemektir.Bu araştırmada tek-denekli araştırma desenlerinden denekler arası çokluyoklama modeli kullanılmıştır. Denekler, genel eğitim sınıflarında okuyan üçözel gereksinimli öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada üzerinde çalışılacakbeceriyi belirlemek amacıyla gözlem, görüşme ve değerlendirme araçlarındanyararlanılmıştır.Araştırma bulguları; deneklerin metni özetleme becerisinin öğretimindekarşılıklı öğretimin etkili olduğunu ve deneklerin edindikleri becerileri izlemeoturumları sonunda da koruduklarını gösterir niteliktedir.Sosyal geçerlik bulgularında tüm deneklerin anneleri genel olarakkarşılıklı öğretim tekniği hakkında olumlu görüş bildirmişlerdir. Annelerin soruformuna verdikleri yanıtlar analiz edildiğinde karşılıklı öğretim tekniği ileokuduğunu anlama becerisi öğretimine ilişkin yapılan bu araştırmanın sosyalolarak geçerli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is so important to use appropriate educational strategy, method andtechniques in acquisition of reading comprehension skills for intellectualdisabled children.Having looked to techniques which are effective in readingcomprehension, it can be seen that reciprocal teaching is an effective methodin reading comprehension skills of intellectual disabled students. This methodis developed by Anne Marie Palinscar, in 1984. The main objective of themethod is to make teacher and student work in cooperation and harmony toimprove reading comprehension. This method, which can be used for everystory in each level, is an effective technique for improving readingcomprehension skills. Reciprocal teaching is an intervention which includescognitive and upper cognitive teaching to reading comprehension. Targetgroup has been the students who have enough performance to read but havelow performance in comprehension.If we look at the literature, we can easily see that reciprocal teachingmethod is an effective method on students? comprehension performance butwhen this area of literature in Turkey is examined, it can be seen that there isno such research aimed to improve reading comprehension conveyed byreciprocal teaching. Consequently, it is needed to be investigated whether thereciprocal teaching method is effective in teaching mild intellectual disabledstudents? reading comprehension skillsFollowing this necessity, the investigation of the effectiveness of thereciprocal teaching method on mild intellectual disabled students? on readingcomprehension skills has become the problem of the study.The general purpose of this study is to investigate the effectiveness andthe permanency of the instruction with reciprocal teaching method that isbased on direct teaching approach on the instruction of the readingcomprehension skills of the mild intellectual disabled students.In this study a multiple probe design across subjects is used. Subjectshave been three students with mild intellectual disabled. In the researchinterviews and evaluation instruments are used to determine the performanceof the students and the skill to be studied on.The results of the study yields that using reciprocal teaching method toteach reading comprehension skills to the mild intellectual disabled students iseffective.The social validity results yields that all mothers have positive viewstowards the reciprocal teaching method. When the responses of the mothers tothe social validity questionnaire is analyzed it can be referred that this studyusing reciprocal teaching method to teach reading comprehension skills hassocial validity.