İlköğretim programlarının değerlendirme boyutuna ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher views on the evaluation aspect of primary education programme
  1. Tez No: 232002
  2. Yazar: SERCAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim, 4 ve 5. sınıf öğretmenleri ile 6. sınıf alanöğretmenlerinin 2003 yılında değişen ilköğretim programlarının değerlendirmeboyutuna ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırma nitel yönteme dayalı olupçalışma grubunu Ankara ili merkez ilçelerinin resmi ve özel ilköğretimokullarında görev yapan 25 sınıf ve alan öğretmeni oluşturmaktadır.Araştırmada altı açık uçlu sorudan oluşan görüşme formu kullanılmış, ayrıntılıbilgi edinmek için gerekli durumlarda alternatif sorular (sondalar) işekoşulmuştur. Görüşmeler katılımcıların onayıyla ses kayıt cihazınakaydedilmiştir. Görüşme sırasında alınan ses kayıtları araştırmacı tarafındandeşifre edilerek yazıya dökülmüştür. Elde edilen yazılı anlatımlar katılımcılaraulaştırılarak katılımcılara bu yanıtların kendilerine ait olduğu onaylattırılmıştır.Katılımcılardan gelen dönütler doğrultusunda yazılı anlatımlara son biçimiverilmiştir.Verilerin çözümlenmesinde ?betimsel analiz tekniği? kullanılmıştır.Düzenlenen veriler tanımlanarak gerekli yerlerde katılımcıların görüşlerindendoğrudan alıntılarla ve alan yazınla desteklenmiştir. Katılımcıların kimliklerigizli tutulmuş, katılımcılar K1, ,?., K25 olarak tanımlanmıştır. Ayrıca görüşmeverilerinden elde edilen görüşlerin temalara göre tekrarlanma sıklığı ve yüzdehesaplamaları yapılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulardan ulaşılan sonuçlara göre, yenideğerlendirme yaklaşımları sonucun yanı sıra sürecin de değerlendirilmesine,öğrencilerin üst düzey zihinsel becerilerinin gelişimine ve ölçülmesine olanakvermekte, velilerin değerlendirme sistemine katılımını sağlamakta, öğrencilerinkendileri, öğretmenleri ve velileriyle etkileşimini artırmakta, öğrencileri sosyalyönden geliştirmekte, öğrencilerin okula ve derslere karşı ilgi ve tutumlarınıolumlu yönde değiştirmektedir. Ayrıca katılımcılar, değerlendirme amacıylakullanılan araçların, öğretmenlerin objektif ve çok yönlü değerlendirmeyapmalarına olanak verdiğini, puanlamada kolaylık sağladığını düşünmektedir.Görüşlerine başvurulan öğretmenler, yeni değerlendirme yöntemlerini pahalı,zaman alıcı ve yorucu bulmakta, öz, grup ve akran değerlendirmelerinin objektifolmadığını vurgulamaktadır. Değerlendirmenin daha verimli yapılabilmesi içinhangi değerlendirme yöntemlerinin kullanılması gerektiği konusundakatılımcıların % 32'si klâsik ve yeni değerlendirme yaklaşımlarının birliktekullanılmasını, % 24'ü sadece klâsik yaklaşımların not verme amacıylakullanılmasının daha uygun olduğunu düşünmektedir. Katılımcılardan % 4'ünot vermede sadece yeni değerlendirme yaklaşımlarının kullanılmasıgerektiğini düşünmektedir.Araştırma sonuçlarına göre öğretmenler, değerlendirme sürecindevelinin görev ve sorumluluklarını; öğretmenle işbirliği içinde olmak, öğretmenegeri bildirim vermek, çocuğuna uygun çalışma ortamı hazırlamak, çocuğu içingerekli materyalleri hazırlamak; kendi görev ve sorumluluklarını ise kendinigeliştirmek, öğrencilere nitelikli görevler vermek, diğer öğretmenlerle işbirliğiiçerisinde çalışmak; okul yönetiminin görev ve sorumluluklarını ise okulunfiziksel koşullarını hazırlamak, değerlendirme etkinliklerini denetlemek, velilerive öğretmenleri bilgilendirici girişimlerde bulunmak olarak ifade etmektedir.Öğretmenler değerlendirmede dikkate alınacak unsurların ve ölçütlerinbelirlenmesinde, örnek uygulama ve etkinliklerin seçiminde velileri veöğrencileri sürece katmakta, okul yönetimini ise sürece katmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to specify the views of 4th and 5th grade primaryschool and 6th grade field teachers on the evaluation aspect of the newprimary education programme. This research is a qualitative study whosesample is comprised of 25 primary school and field teachers working at publicand private primary schools in Ankara. In the study, an interview formincluding six open-ended questions was used, and in order to get detailedinformation sondas were used in necessary situations. The interviews wererecorded with the confirmation of participants. During the interview, therecordings were written by deciphering by the researcher. The participantslater confirmed that these replies belonged to themselves. Depending on thefeedbacks from the participants, the written scripts of narrations werefinalised.?Descriptive analysis technique? has been used in analysing the data.The arranged data has been defined and supported with the quotations fromthe participants and literature review. The identities of participants has notbeen revealed, and they have been identified as K1?. K25. Besides, thefrequencies and percentages of views obtained from the interview have beencalculated.According to the results obtained from the findings of the research, newevaluation approaches enable evaluating not only the result, but also theprocess, developing and measuring students? high level cognitive skills,making parents participated in the evaluation system, increasing theinteractivity among students, parents and teachers, developing studentssocially, changing students? interest and attitude towards school and lessonsin a positive way. Besides, the participants think that the instruments which areused to evaluate enable teachers to assess students in a multiple way andobjectively, and make scoring easier. The teachers being interviewed haveemphasised that the new evaluation techniques are high-priced, timeconsuming and tiring, and also self, group and peer assessments are notobjective. The question about which evaluation techniques should be used inorder to make evaluation more effective is asked to the participants: %32 ofparticipants think traditional and new techniques should be used together; %24of them think only traditional techniques should be used in grading; and only%4 of them think only new evaluation appraches should be applied.According to the results of the study, the teachers have depicted theduties and responsibilities of parents as being cooperative with the teacher,giving feedback to the teacher, providing the appropriate studying environmentand the necessary materials to their children. The teachers have alsoemphasised their own duties and responsibilities as improving themselves,providing students qualified tasks, working cooperatively with other teachers.Furthermore, the teachers have also described the duties and responsibilitiesof school administration as preparing the physical conditions of school,checking the evaluation activities, attempting to inform parents and teachers.While specifying the criteria and components which are going to be taken intoconsideration in evaluation, the teachers get parents and students involvedinto the process in choosing the sample applications and activities but theynot the school administration.