Meslek liselerinin bilişim teknolojileri alanındaki öğrencilerin dal seçimlerine, öğrencilerin mesleki olgunluk düzeyleri ve öğrenci ailelerinin tutumlarının etkisinin incelenmesi
Researching students in vocational high schools in informatic technologies and the effects of student?s professional maturity level and their parent?s attitude on branch subdivisional choices
- Tez No: 232000
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA FARSAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın temel amacı mesleki ve teknik eğitim veren liselerdeki bilişim teknolojileri alanındaki öğrencilerin, dal seçimlerine, öğrencilerin mesleki olgunluk düzeylerinin etkisini araştırmaktır.Ayrıca öğrenci ailelerinin tutumlarının meslek ve dal seçimindeki etkisi incelenmiştir.Konu ile ilgili kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Araştırmada ( Kuzgun ve Bacanlı, 1996 ) tarafından geliştirilen 40 maddelik mesleki olgunluk ölçeği, araştırmacı tarafından literatür taraması yapılarak hazırlanan bireyi tanıma anketi ve aile mesleki tutum anketi uygulanmıştır.Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Şişli ilçesindeki mesleki ve teknik eğitim veren ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören (153)'ü kız, (421)'i erkek olmak üzere toplam (574) öğrenci oluşturmaktadır.Bu araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmış, normal dağılım özelliği göstermeyen dağılımlar için non-parametrik teknikler, normal dağılım özelliği gösteren dağılımlar için ise parametrik analiz teknikleri, bağımsız grup t testi, non-parametrik Mann Whitney-U testi, tek boyutlu varyans analizi (ANOVA), non-parametrik Kruskal Wallis-H testi, Pearson Çarpım Moment Korelasyon Analizi kullanılmış olup, Anlamlılık ,05 olarak kabul edilmiş ve analizler SPSS 15 programı ile gerçekleştirilmiştir.Araştırmada elde edilen bulularda öğrencilerin mesleki olgunluk düzeyleri düşük bulunmuştur. Meslek seçiminde aile baskıcı davranırken dal seçiminde ise duyarsız davranıyor. Bunun nedeni ise aile MEGEP ile değişen eğitim sistemi hakkında çok az şey bilmektedir. Aileler alanların altında bulunan dallar hakkında bilgi sahibi olmadıkları için dal seçimlerinde öğrenciye ilgisiz kalmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Searching the effects of student?s ( attending to a technical or vocational high school) professional maturity levels on their branch choices is the main goal of the research.Besides, the effect of parental attitudes on subdivisional choices was also investigated.A large calibre of literature scanning about the research was done. In the research, occupational maturity measurement (developed by Kuzgun and Bacanlı 1996) which has 40 items, an individual recognition poll was prepared (after a large size literature scanning ) by researcher and parental attitude on occupation poll were applied .(153 female, 421 male ) Total 574 students live in İstanbul in Şişli and attendants of o vocational or a technical high school are the models of this research.Descriptional scanning method was used in the search. For normal allocations, non parametric technics; for abnormalones, parametric analysis technics, independent group T test, non parametric Mann Whitney ? U test, single dimension variance analysis (ANOVA ), non parametic Kruskal Wallis ? H test, Pearson product moment correlation analysis were used and meaningfullness was accepted as ,05 and analysisses were realized by the program named as SPSS 15.According to to indications acquired from the research; student?s professional maturity levels were considered as low, besides parents behave oppressive when child selects a profession. However, they are insensitive when the child chooses a branch. This is why parents don?t know much about new educational system hanged with MEGEP.Parents are insensitive about branches/subdivisions due to the fact that they don?t know much about the new educational arena named as informatics and it?s subdivisions as it is said before.