İlköğretim müzik ders kitaplarında yer alan çocuk şarkılarının öğrencilerin gelişim düzeylerine uygunluğu açısından incelenmesi
An anlysis of children?s songs in elementary school music course books from the point of their appropriateness to the students? progress levels.
  1. Tez No: 232003
  2. Yazar: ÖMER CAN SATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu arastırmanın genel amacı, ilkögretim müzik ders kitaplarında yer alançocuk sarkılarını, ögrencilerin gelisim düzeylerine uygunlugu açısından incelemektir.Belgesel tarama modeli niteliginde olan arastırmanın evrenini, Türkiye'deki lkögretimOkullarının birinci evresinde (1., 2. ve 3. sınıf) okutulan müzik ders kitaplarındakiçocuk sarkıları olusturmustur. Arastırmanın örneklemini ise, 2005-2006 ve 2006-2007 egitim-ögretim yılında Milli Egitim Bakanlıgı'nca okutulması uygun görülen,ilkögretim birinci, ikinci ve üçüncü sınıf düzeyindeki 9 ders kitabından, sistematikörnekleme yöntemiyle seçilmis 21 sarkı olusturmaktadır. Bu sarkılar müziksel, sözselve söz-müzik uyumu açılarından incelenmis; ortaya çıkan bulgular ögrencilerinmüziksel, dilsel, kavramsal/bilissel, duyussal gelisim düzeyleriyle iliskilendirilmistir.Arastırmadan elde edilen sonuçlara göre ögrencilerin müziksel, dilsel,kavramsal/bilissel ve duyussal gelisim düzeyine tümüyle uygun olan bir çocuksarkısına rastlanılmamıstır. Böylelikle ilkögretim müzik ders kitaplarında yer alançocuk sarkılarının, ögrencilerin gelisim düzeylerini dikkate alan bir yapıylaolusturulmadıgı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to analyse the children?s songs from the point oftheir appropriateness to students? progress levels in elementary music course books.Children?s songs in the music course books which are used in the first stage (1st.,2nd., 3rd. Grade) of the elementary schools in Turkey has formed the population ofthe documentary review model research. The sampling of the research have beenconstituted by 21 songs chosen with systematic sampling technique from 9 differentcourse books for 1st, 2nd and 3rd grades which are advised by the Ministry ofEducation to be taught during 2005-2006 and 2006-2007 educational years. Thesesongs have been analyzed from the points of musical, lyrical and lyrical-musicalappropriateness and the obtained data have been related to the students? musical,linguistic, perceptional/cognitive and emotional progress levels. According to thefindings of the research, it has not been found out any song which is completelyappropriate to the students? musical, linguistic, perceptional/cognitive and emotionalprogress levels. Thus, it has been identified that children?s songs in elementaryschool music course books have not been developed by taking the students?progress levels into consideration.