Genel eğitim sınıflarında eğitim gören zihin engelli öğrencilere temel toplama becerilerinin öğretiminde nokta belirleme tekniğinin etkililiğinin incelenmesi
The Investigation of the effectiveness of the instruction with the touch math technique on the basic summation skills of the students with mild mental retardation in the regular classes
- Tez No: 232004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVHİDE KARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Nokta belirleme tekniği temelde çocukların bilişsel öğrenme sürecindekullandıkları aşamalara göre oluşturulmuş bir tekniktir ve bilişsel öğrenmekuramlarından hareket etmektedir. Öğrenme kuramlarına göre öğretim,somuttan soyuta ve en son olarak da sembolik boyuta doğru olmalıdır.Araştırmacılar somut materyallerin doğru kullanımının, öğrencilerin matematiksıkıntısını ortadan kaldırmada oldukça etkili olduğunu belirtmiştir. Genelinanış öğrenciye yeni kavramın ancak öğrencinin mevcut bilgi düzeyininbilinmesi ve verilecek yeni bilginin bu temelin üzerine, öğrencinin düzeyininsadece bir adım önünde olacak şekilde sunularak kazandırılabileceğiyönündedir. Dokunmatik matematik programı, hızlandırılmış öğretimprogramının sunulması ve ardından öğrenciye ilerleme kaydetmesi içingereken adımların verilmesi şeklinde bir sıra takip eder. Her bir ders, dahagelişmiş düzeyde hesaplama becerilerine ve bunların uygulanmasına imkantanıyacağından, programdaki hiçbir adım çok kapsamlı olmamalıdır.Türkiye'de zihin engelli öğrencilerde daha çok geleneksel yöntemkullanılarak temel matematik işlem ve becerilerin kazandırılmasına ilişkinaraştırmalar olmakla (Gürsel 1993; Tuncer, 1994; Yıkmış, 1999) beraber, geneleğitim sınıflarında öğrenim gören zihin engelli öğrencilere temel matematikişlem ve becerilerin nokta belirleme tekniğine göre sunulan öğretiminetkililiğinin incelendiği araştırmaya rastlanmamasının bir sorun olduğudüşünülmektedir. Dolayısıyla genel eğitim sınıflarında öğrenim gören zihinengelli öğrencilerin, temel matematik işlemlerini öğrenmelerinde noktabelirleme tekniğinin etkili olup olmayacağının araştırılması gerekmektedir.Bu gereklilikten yola çıkarak; genel eğitim sınıflarında öğrenim görenhafif derecede zihin engelli öğrencilere temel toplama becerilerinin öğretimindedoğrudan öğretim yaklaşımına dayalı nokta belirleme tekniğine göre sunulanöğretimin etkililiğini, genellenebilirliğini ve sürekliliğini incelemek buçalışmanın problemini oluşturmaktadır.Bu araştırmanın genel amacı genel eğitim sınıflarında öğrenim görenhafif derecede zihin engelli öğrencilere temel toplama becerilerinin (sonuçlarıtek ve/veya iki basamaklı olan ve farklı sayı kombinasyonlarından oluşan)öğretiminde doğrudan öğretim yaklaşımına dayalı nokta belirleme tekniğinegöre sunulan öğretimin etkililiğini, genellenebilirliğini ve sürekliliğiniincelemektir.Bu araştırmada tek-denekli araştırma modellerinden yoklama evrelidenekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Denekler, genel eğitimsınıflarında okuyan 7-8 yaş aralığında üç özel gereksinimli öğrencidenoluşmuştur. Araştırmada üzerinde çalışılacak beceriyi belirlemek amacıylagözlem, görüşme ve kaba değerlendirme araçlarından yararlanılmıştır.Araştırmanın bulguları genel eğitim sınıflarında öğrenim gören hafifderecede zihin engelli öğrencilere temel toplama becerilerinin öğretimindedoğrudan öğretim yaklaşımına dayalı nokta belirleme tekniğine göre sunulanöğretimin etkili, sürdürülebilir ve genellenebilir olduğu bulunmuştur.Sosyal geçerlik bulgularında tüm sınıf öğretmenleri genel olarak noktabelirleme tekniği hakkında olumlu görüş bildirmişler ve sınıflarındakullanacaklarını ifade etmişlerdir. Sosyal geçerlik soru formuna sınıföğretmenlerinin verdikleri yanıtlar analiz edildiğinde nokta belirleme tekniği iletemel toplama becerilerinin öğretimine ilişkin yapılan bu araştırmanın sosyalolarak geçerli olduğu söylenebilir
Özet (Çeviri)
Touch Math is a technique that is basically based on the cognitive stagesthat children use in learning process and it follows the cognitive learning theory.In the learning theories the instruction should be constructed from concrete stepsto abstracts and finally to symbolic dimensions. Researchers have stated that thecorrect usage of the concrete materials is considerably effective in eliminating themathematical issues of students. The general view is that students can onlyachieve the new concept if the current knowledge level of him/her is known andthe new information is built upon this knowledge presented just a little furtherfrom the student?s current level. Tangible mathematics program follows thepresentation of the accelerated instruction program preceding the giving of thesteps to the student the necessary steps to proceed. Because every course wouldprovide with more advanced calculation skills and lead to the implementation ofthem none of the steps in the program should be too comprehensive.Although there is more research about having mentally retarded studentsachieve basic mathematical operations and skills by using traditional method inTurkey (Gursel 1993; Tuncer, 1994; Yikmis, 1999), it is presumed to be an issuethat there is no research conducted to investigate the effectiveness of theinstruction with touch math technique on the mentally retarded students? basicmathematical operations and skills in mainstreaming classes. Consequently, it isneeded to be investigated whether the touch math technique is effective inteaching mentally retarded students who are having education in mainstreamingclasses basic mathematical operations.Following this necessity; the investigation of the effectiveness,generalizability and the permanency of the instruction with the touch mathtechnique that is based on direct instruction approach on the basic summationskills of the students with mild mental retardation that study in the regular classeshas become the problem of this study.The general purpose of this study is to investigate the effectiveness,generalizability and the permanency of the instruction with the touch mathtechnique that is based on direct instruction approach on the instruction of thebasic summation skills (the total score is one digit and/or two digit numbers andwith different number combinations) of the students with mild mental retardationthat study in the regular classes.In this study, a multiple probe design across subjects, replicated scrossbehaviors is used. Subjects have been three students with special educationneeds of 7-8 who have been learning in general education classrooms. In theresearch observation, interview and easy evaluation instruments are benefited todetermine the skill to be studied on.The results of the study yields that to use the the touch math technique thatis based on direct instruction approach to teach the basic summation skills to thestudents with mild mental retardation that study in the mainstreaming classes iseffective.The social validity results yields that the all teachers in general havepositive views towards the touch math technique and they Express that theywould use this technique in their classes. When the responses of the teachers tothe social validity form is analyzed it can be refered that this study using touchmath technique to teach basic summation skills has social validity.