Okul yöneticilerinin ve ögretmenlerin sendikal örgütlenmeye ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
The thoughts of school administrators and teachers about union traders
- Tez No: 232016
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalısma insan hak ve özgürlükleri çerçevesinde memurlar içerisindebüyük bir çogunlugu olusturan ve görevleri geregi özel bir yere sahip olanögretmenlerin egitim sendikalarının islevlerine ve sendikal örgütlenmeye iliskingörüslerini ortaya koyabilmek amacıyla yapılmıstır.Çalısmada öncelikle örgütlülük ve sendikal örgütlenmeye iliskin genelbilgi ve kavramlara deginilmis daha sonra uluslararası düzeyde ögretmenörgütlenmeleri, uluslararası sözlesmelerde memur haklarının incelenmistir.Türkiye'de memur örgütlenmesinin gelisimi ve ögretmen sendikacılıgınıntarihsel gelisimi ile ögretmen sorunları ve sendikal çalısmalar ortayakonmustur.Sendika üyesi olan ve olmayan ögretmen ve okul yöneticileriyle yapmısoldugumuz çalısma sonucunda elde ettigimiz bulgular söyle özetlenebilir;Daha önceki ögretmen örgütlenmelerinde yasanan olumsuzluklar, aynıgrubu temsil eden birçok sendikaların varlıgı, sendikaların sorunlara çözümgetirecegine inanılmaması ve sendikalara güvensizlik, sendikalı olmanın okulyönetimince ve toplumca hos karsılanmayacagı endisesi, sendikaların siyasipartilerle anılmaları ve sendikaya kendilerini çekecek bir neden görmemelerisendikalara üye olmayan ögretmen ve okul yöneticilerinin üye olmamalarıkonusunda öne sürdükleri nedenlerden birkaçıdır.Sendika üyesi olan ögretmen ve yöneticilerin rahatsız oldukları nokta;sendikaların siyasi yönünü öne çıkarmaları ve amaç dısı çalısmalarıdır.Ögretmen sendikaları üyelerinin beklentilerini yeterince yanıtverememektedir.Ögretmen ve okul yöneticilerinin egitim sendikalardan ileriye dönükbeklenti düzeyleri çok düsüktür. Bunda en büyük etken sendikacılıgın temeltası olan grev ve lokavt haklarındaki yasal engeller ve sendikalarla ilgili mevcutyasal düzenlemelerdeki eksikliklerdir.Çalısmamızın son bölümünde yukarıdaki bulgulara dayanılarak,sendikalardan bu kadar ürkmüs, güvenlerini kaybetmis ve uzaklasmıs olanögretmenlerin bu kaygı ve endiselerinden kurtulması için; sendikalarınüyelerine bu konuda bilgilendirme ve egitim çalısmaları yapmaları veögretmenleri sendikal yasam içerisinde tutacak yasal önlemlerin alınmasınaagırlık verilmesi önerilmistir.
Özet (Çeviri)
This study has been done with the aim of lightning of teachers? thoughtabout the functions of educational trade unions and trade unions? organizationwho forms the majority of civil servants in the frame of rights and freedom andalso have a special place with their jobs.Firstly, general information and concepts about being a trade union andbeing organized are talked about in this study and then rights of civil servantsin international agreements are examined. Development of civil servantorganizations in Turkey and historical development of teacher unions arelightened.The findings we have reached at the end of the study we have done withthe teachers and administrators that are members or non-members of a tradeunion can be summarized as:The negativeness lived at previous teacher organizations, existence ofmany trade unions that represent the same group, unbelieving that theseunions can solve the problems of these unions, entrust to the trade unions,worrying that the schools and the society will not tolerate being a member of aunion, to remember trade unions with some political groups and not having areason to be a member of a trade union are some of the reasons that teachersand school administrators are not members of them.The teachers and administrators who are members of the trade unionsare uncomfortable because of these unions? interest with politics and workingout of their aims.Teacher unions can?t totally meet expectations of their members. Levelof teachers? and school administrators? expectations from the unions are verylow. The most important reason of this is the legal handicaps about the strikeand lockout rights of these unions and lack of legal arrangements about thetrade unions.At the end of our study, to make the teachers, who are really afraid ofand further away from these unions, save themselves from these worries; it isrecommended that the members of the trade unions should be informed andgiven education about this subject and take legal precautions that the teacherswill stay in this union life.