Eğitim bilimleri alanında lisansüstü öğrenim görmekte olan öğretmen, yönetici ve müfettişlerin karşılaştıkları sorunlar
Problems of the postgraduate students including teachers, school principals and inspectors in the field of educational sciences
- Tez No: 232021
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET PEHLİVAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu arastırmada amaç Egitim Bilimleri alanında lisansüstü ögrenimgörmekte olan ögretmen, yönetici ve müfettislerin bu egitimlerini sürdürürkenkarsılastıkları sorunlara iliskin görüslerini saptamaktır.Arastırmanın çalısma grubunu Ankara Üniversitesi, HacettepeÜniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Orta Dogu Teknik Üniversitesi'nde EgitimBilimleri alanında yüksek lisans ve doktora yapan, en az bir dönem devametmis ders asamasındaki ögretmen, yönetici ve müfettisler olusturmaktadır.Arastırmaya 98 ögretmen, 13 yönetici ve 3 müfettis olmak üzere toplam 113kisi katılmıstır.Arastırma tarama modelinde olup veriler ?Egitim Bilimleri AlanındaLisansüstü Ögrenim Görmekte olan Ögretmen, Yönetici ve MüfettislerinSorunları? anketi ile toplanmıstır. Anket ?Lisansüstü egitim kurumları veprogramlardan kaynaklanan sorunlar?, ?Bakanlık ve okuldan kaynaklanansorunlar? ve ?Sosyal ve Ekonomik faktörlerden kaynaklanan sorunlar olmaküzere üç boyuttan olusmaktadır. Elde edilen veriler SPSS programındaçözümlenmistir. Arastırmada katılımcıların kayıtlı oldugu üniversite, kayıtlıoldukları program türü, kayıtlı oldukları programın adı, görev, medeni durum,cinsiyet, yas ve mesleki kıdem degiskenleri açısından görüsler arasındaanlamlı bir fark olup olmadıgının belirlenmesinde aritmetik ortalama, standartsapma, t-testi, LSD testi, varyans analizi ve Mann Withney ?U testikullanılmıstır.Arastırma sonucunda lisansüstü egitim kurumları ve programlardankaynaklanan sorunlar boyutunda Ankara Üniversitesi'ne kayıtlı ögretmen,yönetici ve müfettislerin Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi veODTÜ'ye kayıtlı ögretmen, yönetici ve müfettislere göre daha fazla sorunyasadıgı ortaya çıkmıstır. Yüksek lisans programına devam eden ögretmen,yönetici ve müfettislerin doktora programına devam eden ögretmen, yöneticive müfettislere göre daha fazla sorun yasadıgı tespit edilmistir. Sonuçlarkatılımcıların kayıtlı oldugu programın adına göre incelendiginde EPHprogramına kayıtlı ögretmen, yönetici ve müfettislerin EYTEP ve EPÖprogramına kayıtlı ögretmen, yönetici ve müfettislere göre daha fazla sorunyasadıgı görülmüstür. Sonuçlar meslekteki kıdemlerine göre incelendigindemeslekte altı yıl ve üzerinde olan ögretmen, yönetici ve müfettislerin dahafazla sorun yasadıgını göstermistir. Sonuçlar katılımcıların kayıtlı olduguprogram türü, görev, medeni durum, cinsiyet ve yas degiskenlerine göreincelendiginde sorunlar konusunda ortak görüse sahip oldukları vedegiskenlere göre anlamlı bir fark göstermedigi ortaya çıkmıstır.Bakanlık ve okuldan kaynaklanan sorunlar ve kisisel, ekonomik vesosyal faktörlerden kaynaklanan sorunlar boyutlarında degiskenler arasındaanlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the opinions of the postgraduatestudents who are studying in the field of educational sciences towards theproblems they have encountered.Research sample composed of 98 teachers, 13 school principals and,3 inspectors who had been attended the Master of Art and Doctor ofPhilosophy courses at least one semester and also at the module takingstage from the four different universities, namely Ankara University,Hacetepe University, Gazi University and Middle East Technical University.All together 113 participants were involved in the study.This is a descriptive survey and the data were gathered by aquestionnaire developed by the researcher called ?Problems of thePostgraduate Students Including school Principals, Teachers and Inspectorsin the field of Educational Sciences? The questionnaire has three dimensionsincluding the ?problems stemmed from the Postgraduate EducationInstitutions?, ?Problems stemmed from the Ministry and schools?, and?Problems stemmed from personal, social and economical factors?.During the analysis of the data gathered by the questionnaire StatisticalPackage for Social Sciences (SPSS) was used. With regard to personalinformation of school principals, teachers and inspectors frequencies,percentages and were given and also the arithmetic mean and standarddeviation was found.In order to find out whether or not the opinions of school principals,teachers and inspectors related to problems encountered differs in terms ofthe university they have attended, the name of the programme, task, maritalstatus, sex, age and the work experience the t-test, LSD test, One-WayANOVA and Mann Whitney-U test were used.According the results of research findings, under the dimensions of theproblems encountered in the postgraduate education institutions and theprogramme, the participant registered at Ankara University found to behaving more problems than those were registered at Hacettepe University,Gazi University and Middle East Technical University. In addition, theparticipant registered for Master of Art Programme was having moreproblems than those who were registered at Doctorate programme. In termsof the programme they have attended, the participant attending EPH(Educational Physiology) found to be having more problems than those wereattending at Educational Management Supervision, Economics and Planningand Educational Programme and Instruction. When looked at the workexperiences of the participants, those who have six or over six yearsexperience in the profession seems to have more problems than othergroups. As far as the type of the programme, task, marital status, sex andage variables are examined, all the groups seem to have similar opinionsabout the problems they have encountered. Also there was no significantdifference among the three groups.As far as the dimensions of Ministry and school; personal, economical,and social factors are concerned it has not been found any significantdifferences taking into account the research variables.