Sosyal bilgiler yüksek lisans öğrencilerinin kariyer gelişimlerinde lisansüstü eğitime bakış açıları
Social studies graduate students' perspectives on postgraduate education in career development
  1. Tez No: 971723
  2. Yazar: MERVE BETÜL KÜÇÜKDEVLET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler eğitimi alanında çalışan öğretmenlerin kariyer gelişimleri kapsamında yüksek lisans eğitimine ilişkin bakış açılarını detaylı bir şekilde ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması (case study) deseniyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 2025 yılı itibarıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Sosyal Bilgiler Eğitimi Tezli Yüksek Lisans Programında öğrenim görmekte olan 16 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi tercih edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve iki bölümden oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Formun birinci bölümünde katılımcıların demografik bilgilerine ilişkin beş soru, ikinci bölümünde ise araştırma sorularına yönelik sekiz açık uçlu soru yer almaktadır. Katılımcılara form çevrim içi ortamda uygulanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözülmüştür. Araştırma bulgularına göre, katılımcılar yüksek lisansa başlamadan önce en çok kişisel gelişim, akademik ilerleme ve kariyer katkısı beklentisi taşımaktadır. Yüksek lisans süreci, bu beklentileri tam ya da kısmen karşılamıştır. Katılımcıların süreçten kazandıkları en önemli beceriler arasında eleştirel düşünme, özgüven artışı, araştırma yapma yetkinliği ve akademik yazım becerileri öne çıkmaktadır. Süreçte karşılaşılan temel zorluklar arasında zaman yönetimi, tez konusu belirleme, danışman desteği eksikliği ve yoğun ders içerikleri yer almaktadır. Katılımcıların çoğunluğu yüksek lisans eğitiminin kariyerlerine olumlu katkı sağladığını belirtmiş, sürecin özellikle araştırmaya açık, gelişime istekli ve akademik hedefleri olan bireyler için uygun olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca katılımcılar, çevrelerindeki bireylere yüksek lisans yapmayı genel olarak önermekte; ancak bu öneriyi emek, zaman ve motivasyon gibi faktörlere bağlı olarak değerlendirmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore teachers' perspectives on graduate education within the context of career development in the field of Social Studies education. Employing a qualitative case study design, the research focused on 16 teachers enrolled in the Thesis-Based Master's Program in Social Studies Education at the Graduate School of Educational Sciences, Kahramanmaraş Sütçü İmam University, in 2025. Participants were selected using a convenience sampling method. Data were collected through a semi-structured online interview form developed by the researcher, comprising two sections: demographic information and eight open-ended questions addressing the research objectives. Content analysis was used to interpret the data. Findings indicate that participants' primary expectations prior to starting the program included personal development, academic advancement, and career enhancement. The master's program was found to fully or partially meet these expectations. Key competencies gained included critical thinking, self-confidence, research skills, and academic writing proficiency. Challenges identified during the process included time management, selecting a thesis topic, limited advisor support, and intensive course requirements. Overall, participants reported that graduate education had a positive impact on their careers and highlighted its suitability for individuals motivated for academic growth and research. While they generally recommended pursuing graduate studies to others, they emphasized that such decisions should account for factors such as personal effort, time commitment, and motivation.