Uşak İli lise son sınıf öğrencilerinin çocuk haklarına ilişkin görüşleri
A study of high school students? opinions toward children rights in province of Uşak
  1. Tez No: 232025
  2. Yazar: YASEMİN SALMAN OSMANAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN K. KEPENEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı Uşak İli'ndeki lise son sınıf öğrencilerinin çocukhaklarına ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır.Araştırmanın evrenini Uşak ili merkezinde bulunan toplam 19 lisede (kamu,özel, genel, mesleki) öğrenim gören 2550 lise son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır.Verilerin toplanması aşamasında Karaman-Kepenekci (2006) tarafındanüniversite öğrencileri için geliştirilen, likert tipi 22 maddelik geçerlik ve güvenirlikölçümleri yapılmış olan ?Çocuk Hakları Tutum Ölçeği? kullanılmıştır. Verilerintoplanması aşamasında çocuk haklarına ilişkin literatür taraması yapılmıştır.Toplanan veriler, SPSS programına aktarılarak istatistik analizleri yapılmış veelde edilen veriler çözümlenmiştirAraştırmanın sonuçlarına göre lise son sınıf öğrencilerinin çocuk haklarınailişkin görüşleri cinsiyetlerine, anne-baba tutumlarına, yaşamlarını geçirdikleribölgelere ve katıldıkları sosyal etkinliklere göre farklılık göstermektedir. Katılımcılarınçocuk haklarına ilişkin görüşleri okul türlerine, anne-baba eğitim durumlarına, kardeşsayılarına, ailelerinin aylık gelir düzeylerine ve yaşamlarının çoğunu geçirdiğiyerleşim birimine göre farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to measure the attitude of high school students?opinions toward children rightsThe population of this research consists of 19 high schools which have 2550students in Uşak.At the level of gathering data, a likert type scale which was developed byKaraman-Kepenekci in 2006 was used. The scale consists of 22 items. Whenanalysing the data, the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) was used.The factor analysis technic and cronbach alpha formula were used. In addition at thephase of gathering data, literature, related to child rights, has been reviewed andrelated aspects have been examined.According to the results of the research, the opinions of the high schoolstudents related to child rights differ in terms of their sexuality, their parents?behaviour, the region they survived their lives and their social activities. On the otherhand their opinions on child rights do not differ in terms of their school types, theirparents educational situation, their parents level of income and their settlementplace.