Beypazarı ilçesi ilköğretim okulları ve liseleri yönetici ve öğretmenlerinin insan hakları eğitimine yönelik tutumları
The attitudes of school administrators and teachers of primary schools and secondary schools in beypazari town towards human rights education
  1. Tez No: 232026
  2. Yazar: MESUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KEPENEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulları ve liselerde görev yapanokul yöneticilerinin ve öğretmenlerin insan hakları eğitimine yöneliktutumlarını, okullarında insan hakları eğitimini gerçekleştirmeye ilişkin mevcutçalışmalarını ve bu eğitimi geliştirmeye ilişkin önerilerini ortaya koymaktır.Araştırmanın çalışma grubunu, 2006-2007 eğitim öğretim yılındaAnkara ili Beypazarı İlçesi merkezindeki ilköğretim ve ortaöğretim okullarındagörev yapan yönetici (n=56) ve öğretmenlerin (n=393) tamamıoluşturmaktadır. Katılımcılara Karaman-Kepenekci (2000) tarafındangeliştirilen 23 maddelik ?İnsan Hakları Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği?uygulanmıştır. Bu anketlerden 394'ü (%87.7) dönmüştür.İnsan Hakları Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği'nin ön uygulamasıyapılarak geçerlilik ve güvenilirliği tekrar sınanmıştır. Okul yöneticilerinin veöğretmenlerin insan hakları eğitimine yönelik tutum puanlarınınbetimlenebilmesinde SPSS istatistik paket programı kullanılarak ortalama,standart sapma, frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Öğretmen veyöneticilerin, cinsiyet değişkenine göre insan hakları eğitimine yöneliktutumları arasında fark olup olmadığı ilişkisiz gruplar için t-testi ilegörevlerine, kıdemlerine, branşlarına ve çalıştıkları okul türlerine göretutumları arasında bir fark olup olmadığı ise tek boyutlu varyans analizi iletest edilmiştir. Ayrıca ikili karşılaştırmalar için Tukey ve Tamhane testikullanılmıştır. Açık uçlu sorulardan oluşan alt amaçların değerlendirilmesindeise ?içerik analizi tekniği? kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekildedir: Okul yöneticileri veöğretmenlerin insan hakları alanının eğitimine yönelik tutumları genel olarakolumludur. Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin insan hakları alanınıneğitimine yönelik tutumları onların görevlerine göre farklılaşmamaktadır.Yönetici ve öğretmenlerin kadın veya erkek olmaları insan hakları alanınıneğitimine yönelik tutumlarını değiştirmemektedir. Mesleki kıdemi 1-5 yıl olanyönetici ve öğretmenlerin insan hakları alanının eğitimine yönelik tutumları,mesleki kıdemi 6-10 yıl olan yönetici ve öğretmenlerin tutumlarına göre dahaolumludur. Sosyal bilimler branşlarında görev yapan öğretmenler diğerbranşlarda görev yapanlarına göre insan hakları alanının eğitimine dahaolumlu yaklaşmaktadırlar. Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin görevyaptıkları okulların türüne göre insan hakları alanın eğitimine yönelik tutumlarıarasında anlamlı bir fark yoktur ve insan haklarının gerçekleştirilmesineyönelik tutumları olumludur. Yöneticilerin ve öğretmenlerin okullarında insanhaklarının gerçekleştirilmesine yönelik tutumları cinsiyetlerine göre farklılıkgöstermektedir. Anadolu Öğretmen Lisesi'nde görev yapan öğretmenler ileGenel Lise'de görev yapan öğretmenlerin tutumları arasında da anlamlı birfark vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to set forth the attitudes of administrators andteachers working at primary and high schools towards human rights education,and their present works for putting into practice of human rights education attheir schools and suggestions to enhance this education.The control group comprised of all administrators (n=56) and teachers(n=393) working in Beypazarı Town of, Ankara province in 2006-2007 educationyear. A 23 question scale named ?A Scale Towards Human Rights Education?developed by Karaman-Kepenekci (2000) was implemented to participants and394 (87.7%) of them got back.Reliability and validity of this study were tested again by preliminaryimplementation of the scale. Average, standard deviation, frequency andpercent values were used for representing attitudes? points of schooladministrators and teachers towards human rights education by using SPSSprogram. First of all t-test was applied to see whether there is a significantdifference towards human rights education in accordance with sexual variablesof participants. Secondly one-dimension variance analyze was used to get sightof if there is a significant difference attitudes of participants in respect of theirposition, seniority, branches and type of school which they work at. Then Tukeyand Tamhane Tests were used to see if there was a significant differencebetween two groups. Finally a qualitative technique named as ?content analyzetechnique? was implied to evaluate open-ended questions.The results gained from the study are following; attitude of schooladministrators and teachers towards human rights education is positive andtheir attitudes do not differentiate significantly in terms of their position.Administrators? and teachers? sexual differences don?t change their attitudestowards human rights. Administrators and teachers having job experience up to5 years are more positive towards human rights education than people havingexperience 6-10 years. Social Sciences teachers? approach towards humanrights education is more positive than other branches. There is no sinificantdifference between administrators and teachers in terms of their type of schooltowards human rights education, their attitudes are positive and behavioursdifferentiate according to their sexes. There is a significant difference betweenteachers working at Anatolian High Schools and General High Schools