Büro yönetimi ve sekreterlik bölümü öğrencilerinin örgütsel bağlılık düzeyleri ve bu düzeylerin akademik başarıları ile ilişkisi
Organizational commitment level of students at the department of bureau management and secretarial training and relation with their academic success
- Tez No: 232030
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de devlet üniversiteleri bünyesindeki meslekyüksekokullarının, büro yönetimi ve sekreterlik bölümü öğrencilerinin örgütselbağlılık düzeylerini saptayarak, akademik başarıları ile ilişkisini ortaya koymakamaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, bünyesinde büro yönetimi ve sekreterlikbölümü bulunduran, ülke sınırları içindeki 38 devlet üniversitesinin büro yönetimi vesekreterlik bölümlerinde öğrenim gören 5945 ikinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.Söz konusu öğrencilere yönelik örgütsel bağlılık düzeyi `uyum', `özdeşleşme' ve`içselleştirme' olmak üzere üç boyutta açıklanmaya çalışılmış ve bu boyutlarınöğrencilerin akademik başarı düzeyleri ile ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca söz konusuöğrencilerin örgütsel bağlılık düzeylerini arttırmada etkili olan koşullar hakkındakigörüşlerine başvurulmuştur. Bu amaçla, ilgili kavramsal çerçeve incelenerek veuzman görüşü alınarak, gerekli verileri toplamak üzere ölçek geliştirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, öğrenciler en yüksek bağlılığı özdeşleşme boyutundagöstermektedirler. İkinci öğretime devam eden öğrenciler normal öğretime devameden öğrencilere göre daha üst düzeyde bağlılık göstermektedirler. Aynı şekildegelişmiş üniversitelere devam eden öğrenciler gelişmekte olan üniversitelere devameden öğrencilere göre daha üst düzey örgütsel bağlılığa sahiptirler. Öğrencilerin altboyutlardaki örgütsel bağlılık düzeyleri, cinsiyete ve yerleşim yerine göre farklılıkgöstermemektedir. Öğrencilerin alt boyutlardaki örgütsel bağlılık düzeyleri ileakademik başarı düzeyleri arasında olumlu ilişki bulunmuştur. Öğrencilere göre,bilgisayarlı eğitime daha çok önem verilmesi ve günümüz bilgisayar programlarınınders içeriklerine dahil edilmesi onların örgütsel bağlılıklarını arttıracak en önemlietkenlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the level of organizational commitment of bureaumanagement and secretarial training students who attend higher schools of vocationaleducation in the state universities in Turkey and to put forward its relationship with students?successes. The target population of this study consists of 5945 second year bureaumanagement and secretarial training students from 38 different state universities within theborders of the country. The dimensions of organizational commitment of these students aretried to be explained under three different dimensions as `compliance?, `identification?, and`internalization?; and the relation between these dimensions and students? level of academicsuccess is examined. In addition, these students? opinions about the conditions that may beeffective in increasing the level of students? organizational commitment are resorted. With thisaim, in order to collect the necessary data, a scale is developed by investigating the relevanttheoretical framework and consulting the specialists for their opinions. According to theresearch results, students display the highest level of commitment in the identificationdimension. The students who take evening classes? display higher organizationalcommitment then the ones who take their classes in the day time. In the same way, thestudents attending in developed universities have higher level of organizational commitmentthen the ones attending in developing universities. Students? level of organizationalcommitment in these three dimensions does not differ according to their genders and thedistricts they live in. It is found that there is a positive relationship between students?dimensions of organizational commitment and the level of academic success. According tothe students, putting more emphasis on the education with computer and the inclusion of thecontemporary computer programs in the course contents have the most paramount effect inincreasing their level of organizational commitment.