İlköğretim birinci kademe 3. sınıf öğrencilerinin televizyon izleme sürelerinin hayat bilgisi dersindeki başarılarına etkisi
The connection between the television watching durations of the 1st grade primary school students at 3rd level and their achievements at social studies, master?s thesis
  1. Tez No: 232033
  2. Yazar: KEREM GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında okuyan 3. sınıf öğrencilerinin televizyon izleme süreleri ile Hayat Bilgisi dersindeki başarıları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın evreni 2007?2008 eğitim-öğretim yılı içerisinde İstanbul İli, Ümraniye ilçesinde okuyan ilköğretim 3. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmış ve bu çerçevede öğrencilere başarı testi, anket formu uygulanmış ve belirlenen öğrencilerle odak grup görüşmesi yapılmıştır. Uygulama yapılan okullar ve görüşme yapılan öğrenciler örneklem yöntemine göre seçilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS paket programı kullanılmıştır.Elde edilen bulgular doğrultusunda, İlköğretim 3.sınıf öğrencilerinin televizyon izleme süreleri Hayat Bilgisi derslerindeki başarılarını negatif yönde anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Öğrencilerin günde ortama 3.90 saat televizyon izledikleri ve genel olarak dizi filmleri izledikleri tespit edilmiştir.Anahtar SözcüklerHayat Bilgisi, ilköğretim 1. kademe, televizyon izleme süresi ve başarı
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the connection between the television watching durations of the 1st grade primary school students at 3rd level and their achievements at social studies. The universe of the research was composed of the students, take education at third grade in Ümraniye,İstanbul in 2007-2008 educational year. In the research descriptive method was used and because of this achievement tests, surveys were applied and focus group interviews were made with the selected students. The schools made applications at and the students made interviews with were choosen by sample method. SPSS programme was used for analyzing the datas.As a conclusion, it is found that the durations of the 1st grade primary school students at 3rd level, affect meanfully their achievements at social studies in a negative way and the students watch television approximately 3,9 hour a day and generally they prefer serial films.Key WordsSocial Studies,1st Grade of the Primary Education, Television Watching Duration and Achievement.