Çankaya ilçesi'inde görev yapan ilköğretim okul müdürlerinin yönetim işlevlerinde karşılaştıkları sorunlar ve sorun çözme uygulamaları ( Ankara İli Çankaya İlçesi Örneği)
Elementary school principals? problems faced during the administrative function and their problem-solving practices (the case of Çankaya district in Ankara)
  1. Tez No: 232038
  2. Yazar: HATİCE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırma, 2005?2006 eğitim ve öğretim yılı içinde, Ankara İliÇankaya İlçesi sınırları içinde görev yapan resmi ilköğretim okulu müdürlerininyönetim işlevlerinde karşılaştıkları sorunları ve sorun çözme uygulamalarınıbelirlemek amacıyla yapılmıştır.Amaç doğrultusunda, önce ilköğretim okul müdürlerinin görevleriincelenmiş ve yönetim işlevlerine göre gruplanmıştır; sonra yönetim işlevlerinegöre görüşme formu hazırlanarak 30 ilköğretim okul müdürü ile görüşmeyapılmıştır. Görüşme yoluyla elde edilen nitel veriler betimsel analize ve içerikanalizine tabi tutulmuştur.Bu araştırmada elde edilen sonuçlar ise kısaca şöyledir: Okulmüdürleri, yönetim işlevlerinde, oldukça çok sayıda sorunla karşılaşmaktadır.En çok sorun, eğitim hizmetleri, personel hizmetleri ve okul işletmesialanlarında ifade edilmiştir. Personel hizmetlerindeki sorunların mevzuat veüst makamlarla ilgili olduğu, okul işletmesindeki sorunların ise daha çok maddiyetersizliklerle ilgili olduğu belirtilmiştir. Eğitim hizmetlerindeki işlevler ise diğertüm alanlardaki sorunlardan daha fazla etkilenmektedir. Çok olduğu kadarkarmaşık bir yapıya da sahip olan bu sorunlarla ilgili çözüm uygulamalarının,aynı doğrultuda olmadığı görüşmüştür. Bu durum, sorunların kaynağıyla ilgiolduğu kadar müdürlerin sorun çözme becerileriyle de ilgilidir.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine administrative problems andproblem-solving exercises of the elementary school principals who worked inÇankaya district of Ankara city during the 2005?2006 academic year.For this aim, first the duties of elementary school principals wereexamined and these tasks were grouped according to management function,then interview schedule was prepared with respect to administrative role and30 elementary school principal were interviewed. The qualitative datagathered from the interviews analyzed in terms of descriptive and contentanalyses.The findings gained from this study are briefly as follows: schoolheadmasters faced with quite a lot of administrative problems. Most of thedifficulties were expressed in the areas of educational services, staff services,and school enterprise. It was pointed out that the troubles in personnelservices were related to regulations and higher authorities, whereas those inschool enterprise connected to financial incompetence mostly. Theeducational functions on the other hand affected most by the difficulties of allother areas. It was seen that although the administrative problems areabundant and complex, their solutions were not in line with them. Thissituation is connected to the problem-solving skills of school principals as wellas the source of the problems.