OSTİM mesleki eğitim merkezine devam eden çalışan çocukların ilköğretim sonrası örgün eğitim dışında kalma nedenleri ve çalışmaya ilişkin görüşleri
The reasons of working children who attend OSTIM vocational education center to leave formal education after graduation from elementary education and views on their working life
  1. Tez No: 232037
  2. Yazar: UMMAHAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, OSTİM Mesleki Eğitim Merkezine devam eden çalışan çocuklarınilköğretim sonrası örgün eğitim dışında kalma nedenlerinin ve çalışmaya ilişingörüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracıolarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu OSTİM MeslekiEğitim Merkezine devam eden 450 öğrenciden oluşmaktadır. Elde edilen verilerSPSS 13,0 istatistik paket programı ortamında analiz edilmiş, verilerin frekans veyüzde dağılımları betimlenmiştir.Araştırma bulgularına dayalı olarak aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.1. OSTİM Mesleki Eğitim Merkezine devam eden öğrencilerin aileleriningelir ve eğitim durumlarının düşük düzeyde olduğu görülmektedir.2. Öğrencilerin örgün eğitime devam edememelerinin en büyük nedenleriarasında okulu sevmemesi ve ailesinin ekonomik durumunun kötü olması yeralmaktadır. Öğrencilerin Mesleki Eğitim Merkezine kaydolma nedenleri arasındaise meslek öğrenmenin ilk sırada yer aldığı görülmektedir.3. Araştırmaya katılan öğrencilerin % 24,9'u 14 yaş ve altında, % 73,7'si15?17 yaşları arasında, % 1,4'ü ise 18 yaş ve üzerindedir. Öğrencilerin çalıştıklarıişlerin büyük çoğunluğunun ağır ve tehlikeli işler olduğu göz önündebulundurulduğunda bu çocukların yasal çalışma yaşının altında çalıştırıldıklarıgörülmektedir.4. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun günlük çalışma saatlerininyasalarda öngörülen süreden daha uzun olduğu ve yıllık izinlerini de tam olarakkullanamadıkları görülmektedir.5. Araştırmaya katılan öğrencilerin büyük çoğunluğu hem anne ve babalarıtarafından hem de işverenleri tarafından kötü davranışlara maruz kalmaktadırlar.6. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu yaptıkları işin onlara iyi bir geleceksağlayacağını düşünmekte ve gelecekte kendilerine ait bir işyeri kurmayıdüşlemektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, It is aimed to find out the reason of quitting formal education afterprimary school of the working children who attend OSTIM Vocational EducationCentre and their views of working.The study was carried out with survey method. Data were obtained byusing questionnaire. The research sample comprises of 450 students who attendVocational Education Centre. The data obtained in the study were analyzed bySPSS 13.0 statistical package program and frequencies and percentagedistributions of the data were described.The results below are obtained according to the findings of the study:1. It is found that the income and education level of the families of thestudents who attend OSTIM Vocational Education Centre is low.2. The main reasons of not attending formal education are not beinginterested in school and their families? low income. The most important reason whythese students enroll Vocational Education Centre is to acquire vocational skills.3. 24,9 % of the students participating in this research are 14 years old orbelow 14, 73,7% of them are between 15-17 years old and 1,4 % of them are 18years old or over 18. When students? hard and dangerous working conditions areconsidered, they work below legal working age.4. It is found that most of the students? working hours are longer than thehours indicated in law and they cannot take annual holidays properly.5. Most of the students are exposed to violence by both their parents andemployers.6. Most of the students consider that their jobs will provide them a goodfuture and they dream of having their own business in the future.