Ankara ili ilköğretim okulları yönetici ve öğretmenlerinin ?demokrasi eğitimi ve okul meclisleri projesi?ne ilişkin görüşleri
Views of the teachers and administrators staff of the primary schools
  1. Tez No: 232039
  2. Yazar: FATMA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim okullarında görev yapan okul yöneticileri ve öğretmenlerin Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi'nin; amaçlarına, uygulanmasına ve geliştirilmesine ilişkin görüşlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma, tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Ankara ili merkez ilçelerinde bulunan ilköğretim okulları ve bu okullarda görev yapan yönetici ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, Ankara ilinin sekiz merkez ilçesinden seçilmiş 40 ilköğretim okulundaki okul yöneticileri ve öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında 554 öğretmen ve 36 okul yöneticisi olmak üzere toplam 590 katılımcıya ulaşılmıştır. Toplanan anketlerden kurallara uygun olan 583 tanesi analizlere dâhil edilmiştir. Araştırma için gerekli verilerin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından bir anket geliştirilmiştir. Araştırmanın kapsamında toplanan verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi, tek yönlü varyans analizi ve Kruskal Wallis gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, öğretmen ve yöneticilerin Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesinin amaçlarına ilişkin olumlu görüşlere sahip oldukları ancak projenin uygulanmasına yönelik bazı aksaklıkları da dile getirdiklerini ortaya koymaktadır. Ayrıca projenin geliştirilmesine yönelik olumlu görüşlere sahip oldukları da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to bring out the views of the primary school teachers and administrators staff about the aims, implementations and improvement of the Democracy Education and School Councils Project.It is a descriptive study and survey method is used in this study. The universe of the study is constituted the primary schools in center districts in Ankara and the teachers and administrators staff in these schoolsThe sample of the study is constituted by the teachers and administrators staff of 40 primary schools which are selected form the universe. In the study it is reached to 590 participants. 554 participants are teachers, 36 participants are administrators staff. 583 questionnaires are analyzed. A questionnaire is prepared by the reseacher in order to get data. The data obtained are analysed by means of the SPSS 15.0 (The Statistical Packet for Social Sciences). In Analysing the data, statistical techniques like T-test, one way anova and Kruskal Wallis are used.The findings which are gathered from the study shows that teachers and administrators staff have positive views to the aims of the Democracy Education and School Councils Project but express some difficulties towards the implemantations of the project. Besides, they have positive views to the improvement of the project.